Sdělení pro občany Ukrajiny v souvislosti s dopadem na živnostenské podnikání
I. Prodlužování dočasné ochrany do 31. března 2026
Lex Ukrajina VII občanům Ukrajiny umožňuje prodloužit dočasnou ochranu až do 31. března 2026. Stávající držitelé dočasné ochrany jsou povinni (pokud mají zájem o prodloužení) provést online registraci na: Informační portál pro cizince, v termínu do 15. března 2025. Po této registraci se současným držitelům dočasné ochrany prodlouží pobytové oprávnění na území ČR do 30. 9. 2025. Současně si při této registraci rezervují termín na příslušném pracovišti Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra (dále jen „OAMP“), kde jim bude vydán nový vízový štítek prodlužující dočasnou ochranu až do 31. března 2026.
Stejně je třeba postupovat i při prodlužování živnostenských oprávnění občanů Ukrajiny, kteří na základě tohoto pobytového oprávnění podnikají v České republice. Tento proces bude probíhat identicky jako v předchozích letech ve dvou etapách:
- Prodloužení platnosti živnostenského oprávnění do 30. září 2025: Stávající podnikatel s dočasnou ochranou, který si přeje pokračovat v provozování živnosti, musí oznámit tuto skutečnost živnostenskému úřadu. Podmínkou je úspěšná online registrace k prodloužení dočasné ochrany (viz výše). Po ověření registrace, resp. platnosti pobytového oprávnění živnostenský úřad prodlouží platnost živnostenského oprávnění do 30. září 2025.
- Prodloužení platnosti do 31. března 2026: Před uplynutím platnosti (tj. před 30. zářím 2025) musí podnikatel opět oznámit živnostenskému úřadu svůj záměr pokračovat v provozování živnosti. Po ověření platného pobytového oprávnění nebo předložení nového vízového štítku živnostenský úřad prodlouží živnostenské oprávnění až do 31. března 2026.
Platnost těchto víz se opět prodlužuje automaticky do 31. března následujícího kalendářního roku, tedy do 31. 3. 2026. U tohoto typu víza neplatí povinnost provedení registrace.
Lex Ukrajina VII zavádí nové pobytové oprávnění tzv. „zvláštní dlouhodobý pobyt", určený pro občany Ukrajiny disponující dočasnou ochranou a projeví zájem o dlouhodobé usazení v České republice za splnění podmínek zákona č. 65/2022 Sb. a jeho prováděcího právního předpisu, který je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Podmínky mj.: disponují platným cestovním dokladem, pobývají na území České republiky minimálně po dobu 2 let, jsou bezúhonní, mají zajištěné bydlení a jsou prokazatelně ekonomicky soběstační a nezávislí na dávkovém systému. Budou dostatečně adaptováni, nebudou potřebovat ochranný status. Kdo podmínky nesplní nebo nebude mít zájem o dlouhodobé usazení, nadále setrvá v režimu dočasné ochrany.
Zvláštní dlouhodobý pobyt je povolením k dlouhodobému pobytu podle § 17 písm. c) zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o pobytu cizinců“), a opravňuje k pobytu na dobu 5 let bez nutnosti plnění konkrétního účelu pobytu. Na takový dlouhodobý pobyt není právní nárok, rozhoduje o něm OAMP.
Dopad na živnostenské podnikání
Osoby, kterým bude udělen zvláštní dlouhodobý pobyt budou posuzovány jako zahraniční fyzické osoby. Tedy budou moci žádat o živnostenské oprávnění za standardních podmínek stanovených živnostenským zákonem. Při posuzování žádostí těchto osob bude třeba ověřit platnost jejich pobytového oprávnění a splnění dalších podmínek pro provozování živnosti stanovených živnostenským zákonem. Na tyto osoby se již neuplatní tzv. fikce trvalého pobytu podle § 32 zákona č. 221/2003 Sb., o dočasné ochraně cizinců, ve znění pozdějších předpisů.
Podnikatelům, kteří nově získají zvláštní dlouhodobý pobyt a oznámí tuto změnu živnostenskému úřadu, bude třeba změnit jejich pobytový status v živnostenském rejstříku (stává se z nich místo „tuzemské“ osoby zahraniční fyzická osoba). Při oznámené změně pobytového statusu u těch podnikatelů, kde bylo splnění podmínky bezúhonnosti podle § 6 odst. 2 živnostenského zákona prokázáno pouze výpisem z evidence Rejstříku trestů České republiky z důvodu fikce trvalého pobytu v době trvání dočasné ochrany, bude vyžadován i výpis z evidence trestů státu Ukrajina, tak aby bylo prokázáno splnění podmínky bezúhonnosti v souladu s § 6 odst. 3 živnostenského zákona. Pokud při posuzování těchto dokladů vzniknou jakékoliv pochybnosti týkající se hodnověrnosti, pravosti a integrity elektronických ukrajinských dokladů, nebudou akceptovány.