Máte doma záchod? Patříte k těm šťastnějším - Mezinárodní den toalet 2022🚽🧼
Světový den toalet (19. listopadu) se letos zaměřuje na negativní dopady na podzemní vody. Nedostatečné hygienické systémy šíří fekálie, které kontaminují podzemní vodu. Tento problém je neviditelný a odehrává se v nejchudších a nejvíce marginalizovaných místech světa.
Podzemní voda je největším bohatstvím a hlavním zdrojem pitné – sladké vody, která je důležitá nejen ke konzumaci, ale i pro zemědělství, průmysl a ekosystémy. Podzemní voda je pro nás životně důležitá.
- 3,6 miliard lidí na světě nemá přístup k bezpečným toaletám. Jejich zdraví je často poškozeno a zároveň znečišťují životní prostředí. 800 dětí denně umírá na akutní průjmy, které jsou spojené se špatnou hygienou a konzumací kontaminované vody. (WHO 2019). Tyto onemocnění také způsobují podvýživu, která ohrožuje správný vývoj dětí.
- Nejméně 2 miliardy lidí na světě používá zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi. (WHO/UNICEF 2019)
- Téměř polovina škol na světe nemá pro své studenty k dispozici zařízení na mytí rukou s mýdlem a vodou (WHO/UNICEF 2020).
Nic nepotěší pod stromečkem tak jako záchod
Víte, že miliarda lidí na světě nemá vůbec žádný záchod a chodí vykonávat potřebu do křoví? Kupte jim Skutečný záchod, a pomůžete tak radikálně zlepšit jejich hygienickou situaci!
Kupte Skutečný dárekDostupné toalety ve školách také zpřístupňují výuku dívkám a zvyšují míru jejich docházky. Vzdělání dívkám přináší možnost uplatnění na trhu práce a možnost vymanit se z kruhu chudoby.
Čistá a bezpečná toaleta zajišťuje zdraví, přesto 40% světové populace nemá přístup k toaletám. Člověk v tísni (ČvT) zlepšuje hygienické podmínky v zemích kde pracuje a to nejen budováním toalet, ale také vzděláváním a školením jednotlivců v oblasti osobní hygieny.
Záchody
Přístup k nezávadné vodě, bezpečné toalety a podpora hygienických návyků zlepšuje zdraví vnitřně vysídlených osob v Myanmaru, ve státě Rhakin, kde ČvT zrekonstruoval latríny, které jsou zároveň rozdělené podle pohlaví, aby byla zajištěna bezpečnost žen a dívek. Speciální latríny byly vybudovány pro osoby se zdravotním postižením. Součástí byla i distribuce hygienických balíčků a osvětové školení.
Ma Chay (jméno změněno z bezpečnostních důvodů), 36 letá matka čtyř dětí, která v současné době žije ve vnitřním vysídlení ve státě Rakhine State, říká: „Od té doby, co jsem v roce 2019 dorazila na toto místo jsem změnila své hygienické návyky. Dříve jsem chodila k nejbližšímu křoví, k potoku a nebo za stromy. Bála jsem se, že mě lidé uvidí a nebo že budu muset čelit sexuálnímu obtěžování. Neměla jsem dostatek soukromí. V noci zde není žádné osvětlení a tak jsem se bála hadů, kteří se mohli schovávat v křoví a nebo jsem na ně po cestě mohla šlápnout. Člověk v tísni postavil poblíž našeho areálu latríny, které jsou navíc rozdělené podle pohlaví. Také poblíž nainstaloval solární osvětlení. Teď se cítím bezpečně, když potřebuji jít na záchod.”
Toalety můžeme opravovat i díky Skutečnému dárku, kde si můžete zakoupit certifikát Záchod a tím přispět na programy pomoci VODA a ZDRAVÍ v rámci sbírky Skutečná pomoc.
“Toalety jsme kdysi stavěli, ale nevěděli jsme jaký je skutečný význam a jak je správně postavit,” říká João Sabino z vesnice Chivanda v Angole.
Člověk v tísni v Angole implementoval projekt Community - Led Total Sanitation, který se zaměřil na sanitaci celých vesnic, výstavbě nových toalet, zaškolení obyvatel jak si toalety postavit nebo opravit a školení, díky kterým si obyvatelé osvojili základní hygienické návyky.
Žádný jiný vynález za posledních 200 let nezachránil tolik životů jako záchod.
http://www.clovekvtisni.cz/mezinarodni-den-toalet-2022-9674gp