Rozhodnutí, které změní život: V Arménii pomáháme lidem, kteří se vrací do své rodné země
Populace Arménie je necelé 3 miliony lidí, zatímco v zahraničí žije přes 11 milionů Arménů. Arménie se potýká s velkou mírou migrace, která je náročná pro stát i pro lidi, kteří se rozhodli opustit své domovy.
V některých případech je totiž velmi pravděpodobné, že bude žádost o azyl zamítnuta. To je případ 96 % žádostí z Arménie v evropských státech. To jen podtrhuje fakt, že nelegální migrace často vede ke ztrátě času, vyčerpání, zklamání a nevratným následkům. Migrace je často rozhodnutí, které je učiněno za složitých okolností a je potřeba zvážit všechna jeho rizika a možnosti.
Povídali jsme si se Samvelem a Hovhannesem, kteří před takovým rozhodnutím stáli.
Zaskočilo ho, jak náročné je ve Francii získat status uprchlíka a jak vysoká pravděpodobnost zamítnutí žádosti o azyl je.
Také Hovhannes s bratrem se vydali hledat práci do Evropy. Jazyková bariéra pro ně nebyl takový problém, ale stýskalo se jim po domově a zjistili, že mají v Arménii více možností. Proto se vrátili zpět, aby začali ve své rodné zemi od znovu.
Příběhy Samvela a Hovhannese nám dokazují, že život nemusí záviset na zemi, ve které žijeme, ale na rozhodnutích, která uděláme. Migrace je důležitá volba, která by měla být založena na realitě a ne na iluzích.
V Arménii poskytují místní a mezinárodní organizace spolu s vládními institucemi různé formy podpory a možnosti pro založení podniku, které mohou být pro jednotlivce v těžké životní situaci důležité. Člověk v tísni (PIN) nabízí v Arménii spolu s partnerskými organizacemi sociální služby a pomoc. Pomáháme jednotlivcům najít inovativní řešení. Díky spolupráci s desítkami sociálních organizací jsme zmapovali řadu sociálních programů, které pomáhají tam, kde je to potřeba.
Tento článek vzniknul v rámci projektu "Reinforcement of the Migration Management System in the Republic of Armenia – ReMMAr". ReMMAr je spolufinancovaný Evropskou unií prostřednictvím Migration Partnership Facility (MPF) a realizován International Centre for Migration Policy Development (ICMPD).