Atmosféra, konkurence i taktika. Rychlobruslaři bojovali v Gruzii ve finále
Muchka i Šulc se připravují v Benátkách nad Jizerou. „Ve středu máme suchou přípravu doma, pátek je jediný volný den. Chtěl by pozdravit na gymnázium a poděkovat, že mi umožňují a pomáhají mi skloubit sport se školou. Všechno se dá, když se chce,“ mínil Samuel Oliver Šulc.
Na Evropském olympijském festivalu mládeže věřil v medaili. „Podlehl jsem stresu a nedopadlo to. Ale každý závod je pro nás trénink, každým závodem se snažíme vylepšit,“ dodával Šulc.
V Batumi čekala rychlobruslaře velká konkurence. „S tím jsme počítali a připravovali se na to. Ale atmosféra byla jiná, ta udělá hodně. Kluci se snažili, ale řekla bych, že byli přemotivovaní. Před závodem byli hodně nervózní, což nebývají,“ pozorovala trenérka Lucie Kotrchová. „Ale rozhodně je to posune, protože si zvykli na dobré závodníky, ochutnali taktiku a vědí, co mají dělat, když nastanou komplikované situace. Sama čeká mistrovství světa, tam mu to určitě pomůže.“
Oblíbenou tratí Jana Muchky je právě patnáctistovka, na níž byl čtvrtý. „Zklamaný nejsem, získal jsem zkušenosti a čtvrté místo je docela dobré. Patnáctistovka je vytrvalostní a docela taktický závod. U pětistovky záleží na startu a je třeba jet pořád naplno. A u kilometru pak na tom, jak se rozjede a kdo jede vpředu,“ líčil Muchka.
Ve volnu vyrazí na procházku se psem nebo s kamarádem hraje oblíbené hry. To Šulc si na 3D tiskárně vyrábí vlastní modely formulí na ovládání. A od ledu utíká k nebi. Když mu to čas dovolí, věnuje se modelářství a také létání na simulátoru. „Ale pilotem můžu být až po kariéře. Takže nejdřív je rychlobruslení.“