16.2.2025 13:05

Stanovisko SCHP ČR k zavedení cel na zboží pocházejícího nebo přímo či nepřímo vyváženého z Ruské federace a Běloruské republiky

Czech Republic Svaz chemického průmyslu ČR

Svaz chemického průmyslu České republiky podporuje výše uvedený návrh. Dle údajů poskytnutých sdružením asociací výrobců hnojiv Fertilizers Europe, dovoz průmyslově vyrobených hnojiv do EU přesáhl v letech 2023 a 2024 množství dovážených hnojiv z Ruské federace do EU před zahájením války na Ukrajině v roce 2022. Nastalá situace ohledně dovozu ruských hnojiv do EU se zcela vymyká běžné obchodní soutěži a výrobci hnojiv v EU mohou s výrobci v Ruské federaci soutěžit jen obtížně. Zároveň, kombinace vysokých cen energií a zemního plynu, vyšší náklady na pracovní sílu a narůstající výdaje na snižování emisí a hrazení emisních povolenek, je pro výrobce hnojiv v EU neúnosná. Proto již došlo k uzavření několika závodů na výrobu hnojiv v EU a další zvažují omezení či uzavření výroby.

Hnojiva jsou nedílnou součástí zemědělské, ale i další výroby v EU. Bez průmyslových hnojiv by produkční kapacity evropského zemědělství radikálně poklesly. Od počátku války na Ukrajině tak Evropská unie stojí před otázkou, zda chce udržet výrobu hnojiv v EU, nebo být zcela závislá na dovozu hnojiv z oblastí s levným zemním plynem. Likvidace strategické výroby hnojiv v EU by znamenala závislost na klíčové komoditě pro výrobu potravin, krmiv a biomasy, jež je nutná pro snižování emisní stopy mnoha průmyslových a energetických odvětví. Zachování produkčních kapacit hnojiv v EU je klíčové též pro udržení know how v odvětví, jež má potenciál k rozvoji vodíkové ekonomiky. S výrobou hnojiv je zároveň propojena produkce dalších strategických chemických produktů, jako je ad blue pro snižování emisí, čpavku a vojenských technologií či melaminu pro truhlářskou výrobu.

Návrh Nařízení proto vítáme a vnímáme jako nezbytnou reakci na současnou krizi vyplývající z geopolitické situace EU a reflektující skutečný problém pro zemědělskou výrobu a průmysl v EU. Zabezpečení potravin a autonomie EU v produkci strategických výrobků s přidanou hodnotou závisí jak na silném a konkurenceschopném zemědělství tak průmyslu.

Předpokládáme, že dovozní cla nebudou mít zásadní dopad na evropské, ani světové dodávky hnojiv, protože světová produkce zůstane nezměněna a výrobní kapacity v EU jsou dostatečné pro zvýšení produkce. V krajním případě zvýšené poptávky po hnojivech v EU, která by způsobila neúnosné tlaky na cenu, lze dovézt hnojiva též z Alžírska, Egypta, Nigérie a dalších oblastí.

S ohledem na výše uvedené zdůrazňujeme, že mají-li být ochranná opatření uvedená v Nařízení účinná, musí být provedena v co nejkratší době. Pokud sezona 2025/2026 proběhne bez ochranných opatření, bude ruský průmysl a zemědělství opětovně podpořeno na úkon EU a její vojenské i potravinové bezpečnosti. Časové hledisko musí být efektivní i z hlediska implementace opatření – je na zvážení, zda roční perioda pro přezkum a nástup cel, uvedená v Nařízení, je pro plnění účelu Nařízení dostatečná
a neměla být zkrácena na půl roku.

Nicméně, jakékoliv negativní dopady na zemědělskou výrobu v EU musí být monitorovány
a zohledněny. Situaci, kdy zemědělci EU, bojují proti dodavatelům svých vstupů vyrábějícím v EU ve snaze přežít a ve prospěch Ruské federace, je nepřijatelná.

http://www.schp.cz/info/stanovisko-schp-cr-k-zavedeni-cel-na-zbozi-pochazejiciho-nebo-primo-ci-neprimo-vyvazeneho-z-ruske-federace-a-beloruske-republiky