16.11.2022 04:15

Terminál LNG v Holandsku

Czech Republic Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Plovoucí terminál LNG v nizozemském Eemshavenu provozovaný společností EemsEnergyTerminal.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejňuje podle § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), informaci poskytnutou dne 31. října 2022 na žádost, týkající se terminálu LNG v Holandsku

Ministerstvo po posouzení žádosti poskytlo žadateli podle § 4 a § 14 odst. 5 písm. d) zákona v souladu s § 4a odst. 2 písm. a) zákona informace sdělením stanoviska odboru plynárenství a kapalných paliv ministerstva.

Jedná se o plovoucí terminál LNG v nizozemském Eemshavenu, provozovaný společností EemsEnergyTerminal, která je dceřinou firmou nizozemské Gasunie, slavnostně otevřený 8. září 2022, který se nachází v přístavu Eemshaven v provincii Groningen a skládá se ze dvou plovoucích jednotek FSRU (plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotky) Exmar S188 a Golar Igloo o celkové roční kapacitě 8 mld. m3.

Subjekt ČEZ v něm získal podíl 3 mld. m3/rok na dobu 5 let v rámci červnové aukce a následném navýšení v červenci t. r. Mimo subjektu ČEZ získaly podíl na kapacitě terminálu ještě firmy Shell Western LNG B.V. a ENGIE SA. Během velmi krátké doby od záměru vybudovat FSRU LNG terminál v Eemshavenu tak byla jeho kapacita ještě před uvedením do provozu v září t. r. kompletně vyprodána.

Již několik dní po uvedení terminálu do provozu subjekt ČEZ zajistil, že do terminálu doplula první loď s nákladem zkapalněného plynu, určeného pro tuzemský trh. Šlo o tanker Gaslog Georgetown, který připlul ze Spojených států. Náklad 170 000 m3 LNG vyrazil na cestu 23. srpna z LNG terminálu Sabine Pass, který se nachází v Mexickém zálivu na hranici států Louisiana a Texas. LNG pochází od subjektu Cheniere, který je významným vývozcem zkapalněného zemního plynu a figuruje v žebříčku největších amerických společností Fortune 500. Celkem by jen v letošním roce mělo do LNG terminálu v Eemshavenu doplout osm tankerů zajištěných subjektem ČEZ. Jde tedy o významný příspěvek ke zvýšení energetické bezpečnosti České republiky.

Stát pomáhal prostřednictvím bilaterálních jednání svých politických představitelů jak se zástupci nizozemské vlády, tak i subjekty Gasunie k uvedenému obchodnímu úspěchu subjektu ČEZ. Kapacitu ve výši 3 mld. m3/rok na dobu 5 let v plovoucím terminálu LNG v nizozemském Eemshavenu má na své jméno zajištěnu subjekt ČEZ, který má smluvně zajištěnu i přepravní cestu do České republiky a na smluvní bázi nakupuje LNG dovážené do Eemshavenu. Stát do žádných přímých obchodních kontraktů nevstupoval a ani nemohl vstupovat, neboť nedisponuje potřebnými podnikatelskými licencemi a povoleními. V případě potřeby je ovšem oprávněn na základě opce od subjektu ČEZ plyn z LNG terminálu, dovezený na tuzemský trh, odkoupit.

Vzhledem k tomu, že žádný z požadovaných dokumentů, tj. smlouvu o pronájmu kapacity terminálu, o nákupu plynu ve formě LNG i o přepravě plynu na tuzemský trh neuzavíralo Ministerstvo průmyslu a obchodu, ale subjekt ČEZ, což je akciová společnost, k níž nemá ministerstvo žádný vlastnický vztah, není možné zmíněné dokumenty poskytnout.

http://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/ministerstvo/aplikace-zakona-c-106-1999-sb/informace-zverejnovane-podle-paragrafu-5-odstavec-3-zakona/terminal-lng-v-holandsku--271015