Absolventa nesmí zaskočit umělá inteligence, říká ředitelka veterinární školy
Před loňským semifinále jste uvedla, že se vaše škola rozhodla podpořit soutěž Mladý zemědělec, protože chcete změnit představy o zemědělství.
Jak to hodnotíte nyní, daří se ony představy měnit?
Ta motivace určitě trvá, ale je to tak trochu běh na dlouhou trať, protože za rok těžko můžeme žáky ze základních škol přesvědčit o tom, že zemědělství už je jiné. Ale myslím si, že ten pohled je přece jenom trochu jiný. A není to jen o akci Mladý zemědělec, například Ministerstvo zemědělství dělá podobné akce. Ministerstvo školství se pak snaží, aby se měnily rámcové vzdělávací programy ve prospěch toho, aby nábor do zemědělství byl lepší. My zrovna tento čtvrtek máme takový kulatý stůl se zaměstnavateli, kdy se budeme ptát, jak si představují, aby vypadal náš absolvent. A my pak žákům ze základek můžeme představit změny v zemědělství - že už do něj vstoupila nejen robotizace, ale už i umělá inteligence a že už to není o holínkách a lopatě, ale o sofistikovanějších dovednostech. Se zaměstnavateli tedy komunikujeme i proto, abychom to, co od absolventů chtějí, přenesli na naše žáky a ty, co se o naši školu zajímají.
Absolventi od vás odcházejí třeba na veterinární ošetřovny, do obchodu s potřebami pro zvířata či do potravinářského průmyslu. Napadají vás ještě nějaké obory, kde se váš absolvent uplatní?
Právě seznam zaměstnavatelů, se kterými budeme mít kulatý stůl, je takový průřez různými možnostmi, kde se náš absolvent může uplatnit. Půjde třeba o Agro Chomutov, to je produkce masa a mléka, kde jsou potřeba i zootechnici. Pak třeba zverimex, tam se mohou absolventi uplatnit nejen při prodeji, ale i při ošetřování těch zvířat, která tam mají v teráriích a podobně. Pak tady bude zástupce Centra hygienických laboratoří, kde se zase naši absolventi mohou dostat ke kontrole potravin živočišného původu. Dále rehabilitační centrum Kolesa, které dokonce vede naše absolventka. To je takový ten pěkný příběh, kdy ji na naší škole oslovila hiporehabilitace a dnes má úžasné centrum pro rehabilitaci koní. Další účastník bude z masokombinátu, takže i ke zpracování masa se mohou naši absolventi dostat. Ale máme tu zástupce veterinárních klinik z Hradce Králové, kde se může absolvent uplatnit jako asistent veterinárního lékaře. Máme tady i zástupce ze zoologické zahrady z Liberce - ošetřování exotických zvířat, i Zemědělské družstvo Všestary, to je zase taková ta klasická výroba masa, mléka. Takže vidíte, že průřez tím, kde se náš absolvent může uplatnit, je košatý.
Kolik vašich absolventů míří ještě na vysokou školu?
Troufám si říct takových 80 procent. Samozřejmě to není úplně zdravé, protože jsme odborná škola a vzdělání je již ukončeno nějakou kvalifikací u nás. Dokonce zákon legislativně určuje, co s tou kvalifikací mohou dělat. Ale samozřejmě ten trend je, aby šli na vysokou školu, takže míří do Brna na Veterinární univerzitu, ale i do Prahy na Zemědělskou univerzitu. Myslím si, že je to nezdravé v tom, že potom chybí ten střední článek. Třeba zootechnici, u nichž dochází k velké generační obměně. Takže by bylo lepší, kdyby šli do provozu a ti dobří potom šli dál studovat - ten podnik je podpoří. Máme ale zpětnou vazbu, že ne vždy vysokou školu dokončí a když třeba po prvním ročníku neuspějí, tak už trochu ztrácejí pracovní návyky a zařazení do pracovního procesu je pro ně obtížnější. Takže se naše studenty spíše snažíme motivovat k tomu, aby šli do těch podniků. To je nakonec i účel naší schůzky se zaměstnavateli tento týden. Chceme, aby jim nabízeli dobré podmínky a možnosti dalšího studia.
Loni jste zmínila, že většinu studujících tvoří dívky. Je to tak pořád?
Myslím, že je to zhruba stejné. Ve třídách je do pěti chlapců. Co jsem se ale dívala na letošní přihlášky, zdá se mi, že je tam kluků víc, tak uvidíme. Problém je trochu v tom, že chlapci v tomhle věku nejsou takoví ti „šprti“. To spíš děvčata se snaží, aby měla dobré výsledky. Kluci to dohoní třeba ve čtvrtém ročníku, nebo u maturity jsou skvělí, ale zrovna v tomhle věku jsou pro některé z nich ty přijímačky obtížnější. Holky je při přijímačkách předhánějí. Myslím si, že to může být jeden z faktorů, kluci se prostě dostanou na chvost výsledkové listiny. Nemůžeme ale dělat zvlášť pořadí kluků a dívek, to by bylo diskriminační.
Takže to není tak, že by chlapci neměli zájem o váš obor, ale spíš se k vám nedostanou.
Spíš se nedostanou. Anebo ti, co se hlásí, nás mají jako druhou možnost, ale dostanou se na gympl. Na vyšší počet dívek se ale snažíme reagovat. Takže máme volitelné předměty, jako je hiporehabilitace, nebo máme hodně laboratoří. Například Státní veterinární ústav laborantů potřebuje hodně a to je hezká práce pro děvčata. Nebo mohou jít do humánních laboratoří, třeba i v nemocnici jsou. Snažíme se tomu trochu jít naproti, aby pro ta děvčata bylo uplatnění. Nějaké práce jsou fyzicky náročné, například inseminace a podobně. Ale na základě zpětné vazby od absolventů vidím, že i zootechnika děvčata dělají a nevyhýbají se ani fyzicky náročnější práci. Technika jim navíc tu hrubou práci dnes již usnadní. Třeba i ve zmíněném Agro Chomutov je naše absolventka, pracuje jako hlavní zootechnik. Vystudovala tam pak vysokou školu a vede si jí tam velmi dobře. Myslím si ale, že pro děvčata může být trochu limitující pracovní doba, protože u zvířat je třeba být i v sobotu, neděli.
Ročně přijímáte 90 studentů, platí stále, že zájem o vaši školu je trojnásobný?
Loni se hlásilo něco kolem tří set uchazečů a devadesát jsme jich přijali. Jak to sleduji a porovnávám s loňským rokem, přihlášek je stejně ve stejnou dobu, takže předpokládám, že to bude letos asi stejné jako loni. Máme žáky téměř z celé republiky, ale třeba loni přibylo žáků z Královéhradeckého kraje. To asi souvisí s tím, že veterinárních škol hodně přibylo, takže žáci zůstanou spíš ve svých krajích. Ale máme i žáky z Brna, Jeseníku, Ústí nad Labem…
Proč myslíte, že si i lidé z jiných koutů republiky vyberou právě vaši školu?
Doufám a troufám si říct, že jsme nejlepší. Jsme jednooborová škola a to je prostě velká výhra. Můžeme se věnovat jednomu oboru, jeho kultivaci a třeba i dotace můžeme dát všechno do jednoho oboru. Školy, které mají třeba tři čtyři obory, musí do každého přisypat něco. My se věnujeme jen tomu jednomu. Díky tomu jsme koupili třeba virtuální pitevní stůl za 2 miliony korun, to je úžasná pomůcka, a teď se k nám jezdí jiné školy dívat, jak vypadá a jak by ji mohly použít. Teď budeme kupovat mini linku na výrobu nebo zpracování mléka, výroba sýrů, zakysaných nápojů, jogurtů, tvarohu, protože také máme předmět hygiena a technologie potravin.
Virtuální pitevní stůl slouží k výuce anatomie:
Loni jste zmiňovala, že budete objednávat přístroj na analýzu krve nebo výkalů, vyšlo to?
Vyšlo. Přístroj je založený na umělé inteligenci, kdy se vzorek vyhodnocuje ve velkém souboru, a umělá inteligence vyhodnocuje složení. Humánní medicína toho hojně využívá, například u rentgenů plic a podobně.
Takže se dá říct, že reagujete na pracovní trh tím, že jdete směrem digitalizace.
Určitě musíme, protože jak jsem říkala na začátku, zemědělství se mění, a to rychle. V oblasti digitalizace prostě musíme držet krok. A já říkám, ještě bychom potřebovali být trošku napřed, aby našeho absolventa nezaskočilo, že se někde používá umělá inteligence a že musí pracovat s počítačem a umět vyhodnocovat data. I linka na zpracování mléka, o které jsem mluvila, je založena na smart technologii, kdy vyjedou grafy teplot přímo v průběhu zpracování a studenti s tím dále můžou pracovat v počítači a třeba dělají nějaké kritické body toho prostředí.
Zmínila jste kariéru vaší absolventky v oblasti rehabilitace koní i hlavní zootechničku. Vzpomenete si na další příklady úspěšných absolventů?
Například šéf výroby vajec v Košičkách, to je náš absolvent. Je to velikánský podnik, možná čtenáři zaznamenali i prodej vajec z auta v Hradci. Například v zoo v Praze máme úžasného odborníka na ptactvo a určitě bych mohla zmínit některé další. My tady žáka naťukneme, někam nasměrujeme a on v tom pokračuje. Vždy mi dělá radost, že to neděláme zbytečně.
Na vašich absolventech je krásně vidět, jak široký záběr vaše škola má.
Musí mít, kdybychom studenty vychovávali jen do ošetřoven, to je málo. Je to ale i o tom, že ta škola je nasměruje, dá jim možnost a pak musí sami. Ale jsou absolventi, kteří třeba dělají na poště, prostě nemají už ten tah na branku a nechají si to třeba jako zájem, mají doma terária, věnují se hadům a já nevím čemu, ale dělají úplně jiné povolání. Ale i to je hezké, když mají nějaký zájem a smysluplně vyplněný čas.
http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/rozhovor-reditelka-veterinarni-skola-umela-inteligence-20250211.html