7.2.2025 07:02

Digitální kavárna radí, jak financovat digitalizaci základních a středních škol

Czech Republic Krajský úřad Libereckého kraje Růžena Filipová

Téma digitalizace se stále více prolíná společností a zasahuje i do školského prostředí. Bez moderních technologií ve vzdělávání bude obtížné připravit studenty na digitální budoucnost. Jak efektivně zavádět technologie? O možnostech financování a o efektivní integraci technologií do výuky se diskutovalo na lednových setkáních Digitální kavárny, které organizoval Liberecký kraj spolu s Agenturou regionálního rozvoje.

Nejčastějším dotačním zdrojem jsou pro školy tzv. Šablony, které umožňují financování různých forem podpory vzdělávání, především v oblasti metodiky a profesního rozvoje pedagogů, ovšem nepodporují investice do infrastruktury. Na platformě Digitální kavárny se tak otevřela diskuze o často opomíjených programech, jako jsou přeshraniční fondy Interreg nebo Erasmus+ a o dalších alternativních zdrojích, jakými jsou Nadace ČEPS, Nadace České spořitelny nebo The Velux Foundations. Tyto zdroje mohou školám pomoci nejen s pořízením nového vybavení, ale také s financováním vzdělávacích programů pro pedagogy i studenty.

Velkou výzvou pro školy je modernizace softwaru a hardwaru. Dříve mohly náklady pokrýt mj. z programu IROP, jeho rozpočet však byl rychle vyčerpán. „Proto se snažíme hledat alternativní zdroje, ať už prostřednictvím dotačních programů nebo spolupráce s regionálními firmami, které mohou nabídnout materiální podporu i odborné zapojení do vzdělávacích projektů,“ vysvětluje Martina Pšeničková z Agentury regionálního rozvoje. Jako příklad uvádí pilotní soutěžní program Techstarter, financovaný z programu Smart Akcelerátor Libereckého kraje.

Sdílení zkušeností a zjednodušení administrativy

Stěžejní součástí programu Digitální kavárny bylo sdílení dobré praxe mezi školami. Každá škola přistupuje k digitalizaci individuálně, což vede k rozdílné implementaci různých systémů – Googlu, Microsoftu, Bakalářů, EduPage a dalších. „Pracujeme na dotazníku, který zmapuje zkušenosti škol s těmito systémy a jejich potřebami. Chceme zjistit, co jim funguje, jak s těmito systémy pracují a jakou podporu by uvítaly,“ dodává Pšeničková.

Jedním z konkrétních výsledků by měl být projekt pro gymnázia realizovaný v rámci naplňování akčního plánu koncepce Chytřejší Liberecký kraj. „Naším cílem je v příštích letech vybavit pilotní školy moderními technologiemi a zajistit jejich efektivní využití. Klíčovým prvkem bude i sdílení těchto technologií mezi školami,“ vysvětluje Jitka Skalická, členka Rady Libereckého kraje pro školství a sport.

Další setkání Digitální kavárny, naplánované na 21. března ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově, se zaměří na digitalizaci interních procesů škol. Diskutovat se bude o systémech pro správu úkolů, uživatelů, pedagogů, akcí, monitorování aktivit školy a komunikaci s rodiči. Mezi hosty budou mimo jiné Miroslav Dvořák ze ZŠ a MŠ Olomouc, Václav Maněna a odborníci z Univerzity Hradec Králové.

http://www.kraj-lbc.cz/aktuality/digitalni-kavarna-radi-jak-financovat-digitalizaci-zakladnich-a-strednich-skol-n578259.htm