28.1.2025 15:37

Povinné ručení: nejčastější otázky a odpovědi

Czech Republic DTest

Kdo si musí sjednat povinné ručení?

Povinnost sjednat si povinné ručení se týká všech provozovatelů vozidel zaregistrovaných v tuzemsku. Od roku 2024 potřebují povinné ručení kromě aut, motorek, autobusu či traktoru nově také někteří provozovatelé elektrokoloběžek či segwayů.

Co když vyjedu na silnici bez povinného ručení?

Představte si, že se vydáváte na cestu bez povinného ručení. Možná si říkáte, že se nic nestane, ale co když vás zastaví policie nebo se stanete účastníkem nehody?„Bez povinného ručení se nesmíte účastnit silničního provozu a to, zda máte, či nemáte povinné ručení eviduje Česká kancelář pojistitelů,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Rezignovat na povinné ručení se nevyplácí, jelikož řidičům hrozí hned několik různých sankcí.

Kromě toho, že vám může Policie ČR uložit pokutu až do výše 40 tisíc korun, tak řidiči bez povinného ručení zaplatí také příspěvky do garančního fondu, které vymáhá právě Česká kancelář pojistitelů. Díky těmto příspěvkům nehradíte v případě nehody celou škodu, ale pouze maximálně částku 300 tisíc korun.

Koho povinné ručení chrání?

Povinné ručení chrání majetek toho, komu je pomocí motorového vozidla způsobena újma. Jestliže při vyjíždění z garáže nabouráte sousedovo vozidlo, bude vaše pojišťovna hradit škodu na jeho havarovaném vozidle, ale dále třeba škodu na poničeném plotě, pokud byla způsobena. „Kromě škody na cizím majetku se povinné ručení vztahuje také na škody na zdraví jiných osob,“ upozorňuje Eduarda Hekšová. Tedy pokud byste při způsobení škody na sousedově vozidle zranili také kolemjdoucího, tak i jemu by vaše pojišťovna hradila škodu. Ušlý zisk poškozeného kolemjdoucího by také hradila vaše pojišťovna, a i případné náklady na právní zastoupení. Vedle toho se z povinného ručení platí také zachraňovací náklady, náklady za hasičský zásah a náklady na likvidaci následků dopravní nehody, které by jinak byl viník nehody povinen sám uhradit.

Na co se povinné ručení nevztahuje?

Existují případy, kdy škodu musí hradit provozovatel vozidla, ačkoliv povinné ručení řádně uzavřel. Jedná se o tzv. výluky z povinného ručení, které vycházejí přímo ze zákona, ale zpravidla je naleznete také v pojistných podmínkách. To znamená, že pokud například v opilosti narazíte do jiného vozidla, tak pojišťovna sice poškozenému uhradí škodu z povinného ručení, nicméně následně bude tuto částku vymáhat po vás. „Do těchto výluk z pojištění odpovědnosti spadá také například řízení bez řidičského průkazu či řízení bez technické způsobilosti vozidla,“ uzavírá za dTest Eduarda Hekšová.

Kontakt pro média:
Lucie Korbeliusová, [email protected], tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

http://www.dtest.cz/clanek-11374/dtest-povinne-ruceni-nejcastejsi-otazky-a-odpovedi