16.1.2025 18:25

Nekvete vám lopatkovec? Je to nezmar. Listy se vám snaží říct, kde děláte chybu

Czech Republic Solidis

Podle zahradníků ze Zahradnictví Dvořák a syn patří lopatkovec mezi nejvýkonnější lapače škodlivin v bytech i kancelářích. „Dokáže zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti. Navíc působí blahodárně na naši psychiku,“ uvádí zahradníci.

Lopatkovec má totiž schopnost filtrovat ze vzduchu škodlivé látky, jako jsou například formaldehyd, amoniak, benzen, toluen i trichloretylen. „Lopatkovce jsou proto vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kdo si chtějí ve své ložnici vytvořit zdravější prostředí,“ uvedl Deník v článku Pokojovky, které se (ne)hodí do ložnice.

Pokud lopatkovci dopřejete správné množství světla, vody, živin a vhodnou teplotu, odmění se vám svěžími zelenými listy a půvabnými (většinou bílými) květy ve tvaru toulce.

Jak pěstovat lopatkovec ve vodě:

Lopatkovci se bude nejlépe dařit v polostínu. Přímému slunci tuhle pokojovku určitě nevystavujte. Pokud by mu ale chybělo světlo příliš, nepokvete vám.

Pro lopatkovec je vhodná běžná pokojová teplota mezi 18 až 25°C, průvan by pak rozhodně neocenil. Teplota by neměla být nižší než 18 °C, ani příliš vysoká. Obojí by mohl být důvod k zastavení tvorby květů.

close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Lopatkovec patří mezi jedovaté pokojovky, proto ho mějte postavený mimo dosah dětí i domácích zvířat.

Největší chyby můžete udělat při zalévání. Pokud na něj budete zapomínat a zálivka bude nepravidelná, poznáte to záhy. Konečky listů totiž začnou hnědnout. Pokud to naopak s množstvím vody přeženete, objeví se celé žluté listy.

Zeminu proto udržujte lehce vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou. Občas svou pokojovku potěšte postřikem ze zvlhčovače a otřete prach z listů.

Lopatkovce začínají většinou kvést na začátku jara; na podzim už kvetou méně. „Květy vydrží až čtyři týdny, poté odkvetou a uschnou,“ uvádí zahradnický web Gardenes World.

Pokud budete odkvetlé květy uštipovat, podpoříte tím kvetení. Když bude mít lopatkovec příliš mnoho světla, může se v důsledku zvýšené fotosyntézy stát, že květy zezelenají.

Pokud je vaše pokojovka ještě příliš mladá, nebo naopak už hodně stará, může se stát, že kvést nebude. Problém nastává také, pokud má příliš těsný květináč, kdy už kořeny začaly prorůstat drenážními otvory. Absence květů tedy může být znamením, že je třeba lopatkovec urychleně přesadit do větší nádoby.

Problémy, proč se nemůžete dočkat krásných květů svého lopatkovce, bývají ale většinou jinde.

Přímé sluneční světlo by mohlo lopatkovci spálit listy. Okna orientovaná na východ nebo západ jsou pro něj proto mnohem vhodnější než ta, co směřují na jih. Rostlina nemusí být ani přímo na parapetu. Lopatkovci stačí, když bude v blízkosti okna.

Nedostatek světla by totiž způsobil, že rostlina nepokvete. Veškerou svou energii by totiž spotřebovala na růst a tvorbu nových listů a na kvetení už by jí žádná nezbyla.

Lopatkovec je potřeba zalévat pravidelně, alespoň dvakrát týdně. Rostlina pochází z tropických pralesů, kde je velká vzdušná vlhkost. Proto kromě zálivky nezapomínejte na pravidelné rosení.

K rosení i zálivce používejte odstátou vodu. Velké vyschnutí substrátu lopatkovec nesnáší dobře a dává to jasně najevo povislými listy.

Lopatkovec potřebuje dobře propustný substrát, aby zemina byla pouze vlhká a ne přemokřená. Pokud budete pokojovku přelívat, je to špatně. Začnou jí žloutnout a opadávat listy, nebude kvést a může jí postihnout hniloba kořenů, takže by vám mohla i uhynout.

Aby lopatkovec pravidelně a bohatě kvetl, potřebuje mít dostatek živin. Přihnojování jednou za přibližně šest týdnů bude stačit, přílišné hnojení by rostlině mohlo ublížit.

Použít můžete hnojiva rozpustná ve vodě nebo tyčinky, které zapíchnete do substrátu a živiny se z nich budou postupně uvolňovat.

Všechny části lopatkovce, včetně květů, jsou jedovaté pro člověka i všechny druhy zvířat. „Rostlina obsahuje ostré krystaly šťavelanu vápenatého, saponiny a kyselinu šťavelovou. Ty způsobují podráždění sliznic a kůže, pálení, vyrážku, slinění a otoky,“ varuje Veterinární univerzita Brno.

Proto umístěte vaši pokojovku z dosahu malých dětí a domácích mazlíčků.

http://www.denik.cz/dum-a-byt/lopatkovec.html

http://tiskovky.allnews.cz/post/100985-nekvete-vam-lopatkovec-je-to-nezmar-listy-se-vam-snazi-rict-kde-delate-chybu