9.12.2024 08:26

Banky investovanie do kryptomien neponúkajú, len jedna o tom uvažuje

Abroad Solidis

Investovanie do kryptomien je možné v neobankách, ako sú Revolut či N26. Hoci si tradičné banky uvedomujú, že alternatívne formy investovania sú pre ich klientov zaujímavé, pri uvádzaní takýchto produktov sú skeptické najmä preto, lebo ide o aktíva s kolísavou hodnotou.

„Fakt, že kryptomenový trh je väčšinou decentralizovaný, založený na rozhodnutiach celej komunity, neposkytuje bankám dostatočne pevné základy, aby sa za takéto aktívum zaručili a ponúkali ho svojim klientom. V investičnej komunite sa navyše kryptomeny stále považujú za špekuláciu,“ dodáva marketingový manažér online investičnej platformy Portu Július Bartók.

Opatrnosť bánk je namieste, keďže ide o zatiaľ nedostatočne regulovanú investičnú oblasť, čo so sebou prináša aj reputačné riziko pre banku. Nemalo by to však platiť pre všetky kryptomeny. „Pokiaľ hovoríme len o bitcoine, ten je vo svete investícií považovaný za akceptované investičné aktívum a podľa môjho názoru k nemu banky pristupujú prehnane konzervatívne. V tomto smere bankám uteká vlak,“ myslí si Matúš Čarný zo spoločnosti FinGO.sk.

Ak by však banky začali ponúkať bitcoin, mohli by si podľa ďalšieho odborníka protirečiť. „Bitcoin sa preklápa do aktíva s geopolitickým významom, a to znamená vysokú pravdepodobnosť prudkého rastu ceny. Investíciu do bitcoinu by mal dnes zvažovať naozaj každý. Slovenské banky však donedávna ľudí od investovania do bitcoinu priamo odhovárali a blokovali platby, preto dnes majú veľký problém túto komunikáciu otočiť,“ tvrdí generálny riaditeľ online investičnej platformy Fumbi Juraj Forgács.

Banky na Slovensku zatiaľ nielenže klientom neumožňujú investovať do kryptomien, ale neponúkajú ani možnosť prevodov či konverzie. „Je potrebné mať vlastnú peňaženku napríklad v telefóne. Kryptoaktíva na platobné účely je potrebné zakúpiť na burze, na investičné účely je možné využiť kryptoinvestičné platformy, kde sa to dá doslova na pár klikov,“ dopĺňa J. Forgács.

Hoci žiadna tradičná banka na Slovensku nedáva možnosť investovať do kryptomien, existuje aspoň kompromis, hoci nie je bežný – sú ním ETF fondy. V prípade, že investujete do ETF fondov, v podstate investujete aj do bitcoinu bez toho, aby ste ho nakupovali. ETF fondy sú naviazané na niektoré kryptoaktíva a spoločnosti, ktoré kryptomeny využívajú vo svojom podnikaní.

„Bohužiaľ, väčšina bánk klientom neumožňuje investovať do žiadnych ETF fondov. Táto forma investovania je pritom už niekoľko rokov veľmi populárna a žiadaná. Je to pre mňa nepochopiteľné, pretože ide o plne regulovanú formu investovania, ktorú ponúkajú takmer všetky svetové investičné spoločnosti, a ktorá klientom prináša množstvo výhod,“ dodáva M. Čarný.

K bankám, ktoré majú v ponuke ETF fondy, patrí aj Slovenská sporiteľňa. „Naši klienti môžu profitovať zo záujmu o kryptoaktíva prostredníctvom investícií do akcií spoločností, ktoré využívajú kryptomeny alebo technológiu blockchain vo svojom podnikaní. Zároveň ponúkame možnosť investovania do podielových fondov alebo ETF, a tie obsahujú akcie spoločností, ktoré sú aktívne v tejto oblasti,“ vysvetľuje hovorkyňa Marta Cesnaková.

ETF fondy má v ponuke aj Fio banka. „Klienti ich môžu nakupovať cez našu investičnú aplikáciu,“ priblížil Jozef Daňo z marketingového oddelenia banky.

Voči kryptomenám je zatiaľ skeptická aj ďalšia banka. „Investovanie do kryptoaktív neponúkame a zatiaľ ho ani neplánuje zaradiť do našej ponuky,“ uviedol špecialista na investovanie mBank Dominik Wójcik.

Spôsoby, ako klientom priniesť možnosť investovať do kryptomien, hľadá Tatra banka, ktorá zatiaľ ponúka ETF fondy. Priame investovanie do kryptoaktív banka zvažuje aj vďaka blížiacej sa regulácii alternatívnych mien.

„Tatra banka v rámci odboru inovácií testovala vytvorenie technickej infraštruktúry na obchodovanie kryptoaktív, ktorú si vyskúšali v kontrolovanom prostredí naši zamestnanci. V súčasnosti analyzujeme poznatky z tohto projektu a hľadáme spôsoby, ako priniesť produkty a služby v oblasti kryptoaktív a digitálnych aktív na báze štandardných procesov a prístupov v bankovom prostredí,“ priblížila hovorkyňa Tatra banky Marcela Glevická.

To, čo je na Slovensku len v rovine testovania, je v zahraničí bežnou praxou. „V zahraničí sú kryptoprodukty určite bežnejšie. V niektorých nemeckých a švajčiarskych bankách je už dnes možné držať bitcoin aj ďalšie kryptoaktíva. Veľa ďalších bánk takéto produkty pripravuje,“ uzatvára J. Forgács.

http://www.finreport.sk/fintech/banky-investovanie-do-kryptomien-neponukaju-len-jedna-o-tom-uvazuje

http://tiskovky.allnews.cz/post/96787-banky-investovanie-do-kryptomien-neponukaju-len-jedna-o-tom-uvazuje