Poptávka po FVE výrazně roste především ve firmách. Vyplatí se vždy využít dotace?
I firmy mohou žádat o dotace na fotovoltaiku
Zvýšení poptávky po fotovoltaických elektrárnách ze strany organizací napomohly v tomto roce dotační tituly Výzva RES+ č. 1/2024 – Fotovoltaické elektrárny s výkonem od 10 kW do 5 MW pro vlastní spotřebu, určené pro střešní instalace na firemních budovách, a Výzva RES+ č. 2/2024 – Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 1 MWp, určené pro pozemní instalace bez vlastní spotřeby. O dotaci v těchto programech je stále možné se do konce roku přihlásit. Navíc s ohledem na problémy s podáváním elektronického stavebního řízení je možné, že dojde k prodloužení tohoto termínu. Přesné znění podmínek je k dispozici na webu Státního fondu životního prostředí ČR.
„Nejvíce poptávanými a realizovanými elektrárnami u firem byly ty s výkonem na hranici 50 kWp, pro které nemusíte mít stavební povolení a zároveň nevyžadují extrémně velkou instalační plochu. Při použití našich špičkových panelů AIKO s technologií ABC druhé generace jde o plochu cca 226 m2,“ přibližuje Daniel Vachulka, B2B ředitel a energetický konzultant české společnosti Schlieger. „V řadě případů jsme zakázku realizovali i bez dotace, protože jsme díky zásobám byli schopni elektrárnu postavit okamžitě. V době, kdy by se schvalovaly podklady pro dotaci, už elektrárna mohla vyrábět. Její majitel tak za toto období dosáhl úspor vyšších, než by činila celková finanční podpora v rámci dotace. Ve srovnání s minulým rokem je cena elektráren díky novým technologiím navíc ještě o 15 % nižší.“
Výroba s okamžitým přehledem a kontrolou – SolarEdge
Schlieger při realizaci fotovoltaických elektráren používá technologii SolarEdge, jejíž střídače mají účinnost až 98 % a díky optimizérům výkon zvýšený až o 15 %. Výkonové optimizéry SolarEdge jsou vlastně stejnosměrné měniče DC-DC připojené k fotovoltaickým modulům. Nejvyšší energetický výkon zajišťují tím, že provádějí nezávislé vyhledávání maximálního provozního bodu (MPPT) na úrovni fotovoltaického panelu a kompenzují výkon i při zastínění panelů. Integrovaný SolarEdge Sense Connect zabezpečuje rovněž monitorování konektorů u panelů v době, kdy vyrábí energii, a detekuje případné přehřátí, aby předešel možným problémům s instalací nebo opotřebením.
Systém SolarEdge nabízí online monitoring pro počítač i jako aplikaci v mobilním zařízení, se kterou můžete sledovat provoz elektrárny včetně jednotlivých panelů. V reálném čase je tak možné pozorovat spojení mezi výkonem a výrobou fotovoltaických panelů, kontrolovat zastínění nebo případné poruchy.
Bezúročný úvěr s odpuštěním splátek a OPTAK
Od 31. července 2024 mohou podnikatelé a firmy žádat o bezúročný úvěr v rozmezí od 500 000 do tří milionů korun se splatností až 15 let a možností odložení splátek o 36 měsíců u Národní rozvojové banky. Program podporuje samostatné projekty fotovoltaických elektráren s výkonem do 50 kWp a úvěr lze využít k instalaci fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách, skladech, garážích a přístřešcích pro automobily, stejně jako k pořízení bateriových systémů pro akumulaci elektrické energie. Tento úvěr má také dotační složku. Při splnění podmínek získá provozovatel FVE grant ve výši 30 % pro fotovoltaické elektrárny a 50 % pro akumulaci energie, v praxi jsou mu pak odpuštěny splátky v přiznaném rozsahu podpory. Přesné podmínky poskytnutí jsou k dispozici na webu Národní rozvojové banky.
V příštím roce lze dotace na fotovoltaické elektrárny získat i v programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK) v rámci úspory energií. V tomto dotačním titulu je možné získat až 30 mil. eur na jeden projekt (podpora 30–80 %). Samotný projekt pak musí přinést reálnou úsporu energie minimálně 30 %.