23.11.2024 11:41

Konference sdružení Paměť se zaměřila i na metody vyučování

Czech Republic Ústav pro studium totalitních režimů ČR Petra Jungwirthová

Konference Můj příběh železné opony se letos zaměřila na efektivní metody vyučování moderních dějin na základních a středních školách. Akce se zúčastnili také Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho 1. náměstek Kamil Nedvědický.

V rámci celodenní události konané v pátek 22. listopadu se v jihomoravském Mikulově sešli pedagogové, historici, zástupci předních muzeí, vědeckých ústavů a institucí – a spolu s nimi bezmála stovka studentů, kteří v rámci setkání mohli klást otázky, vést dialog či debatovat s významnými osobnostmi, hosty. Hlavním tématem setkání bylo sdílení zkušeností z oblasti vzdělávání či otázka rozmanitosti metodologických přístupů k výuce. Cílem organizátorů konference pak bylo otevření otázky týkající se lepšího zasazení moderních dějin do kontextu veřejné debaty a osobních příběhů. Účast na konferenci představila také výjimečnou příležitost k navázání kontaktů mezi pedagogy a odborníky s možností navázat spolupráci směřující k realizaci nových projektů či podchytit iniciativy v oblasti podpory výuky dějin.

Konference byla zahájena položením květinových darů u Památníku obětem železné opony. Účastníci piety tak uctili památku lidí, kteří za totality zahynuli při pokusech překročit státní hranice. Na pietní akt pak navázala mezinárodní konference Můj příběh železné opony, která každoročně probíhá na Zámku Mikulov. Účastnici zde byli osobně přivítáni Petrem Kubínem, ředitelem Regionálního muzea v Mikulově a Miroslavem Kasáčkem, předsedou Sdružení PAMĚŤ, z. s., který je hlavním organizátorem události. Železná opona byla jedním z největších zločinů komunistického režimu. Její zřízení a existence odporovaly mezinárodnímu právu i československým zákonům. Oběti Železné opony je nutno stále připomínat, zvláště mladým generacím, pro které je svoboda cestování naprostou samozřejmostí,“ uvedl při této příležitosti 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů JUDr. Kamil Nedvědický.

Pietní akt a navazující mezinárodní konferencí je pravidelně organizováno Sdružením PAMĚŤ, z. s., ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Regionálním muzeem v Mikulově.

http://www.ustrcr.cz/konference-sdruzeni-pamet-se-zamerila-i-na-metody-vyucovani