"Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání. Celoroční výhled provozního zisku před odpisy navyšujeme zejména z dvou důvodů - převzali jsme společnost GasNet s příspěvkem cca čtyř miliard Kč do letošní EBITDA a soud potvrdil náš nárok ve sporu se Správou železnic ohledně dodávky elektřiny v roce 2010,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Do hospodaření skupiny se poprvé tak promítla nová akvizice plynárenské společnosti GasNet, jejíž většinový podíl ČEZ převzal v závěru srpna. Ve výsledcích se tak GasNet, který zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, projevil zatím za jeden měsíc. ČEZ letos odkoupil 55,2 procenta GasNet od Macquarie Asset Management za 846,5 milionu eur (přes 21,4 miliardy Kč).
Investice ČEZ za prvních devět měsíců činily 34,8 miliardy Kč, což je meziročně o 6,8 miliardy korun více. Investice podle podniku rostly ve všech segmentech mimo Těžbu, zejména pak do obnovitelných a jaderných zdrojů a do distribučních sítí. Investice nové akvizice GasNet dosud činily 1,1 miliardy Kč. ČEZ Distribuce investovala meziročně o 1,1 miliardy Kč více, zejména vlivem nárůstu zákaznických požadavků na připojení nových obnovitelných zdrojů.
Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů zůstala meziročně stejná na úrovni 25 terawatthodin (TWh). Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily o 0,2 TWh elektřiny více, zejména díky nadprůměrným hydrologickým podmínkám, výroba jaderných zdrojů naopak poklesla o 0,1 TWh vlivem plánovaných odstávek elektrárny Dukovany. Výroba z emisních zdrojů podle ČEZ meziročně klesla o dvě procenta na 11,8 TWh. Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o jedno procento na 24,6 TWh.
ČEZ je největší energetická firma v Česku, jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V loňském roce firma zaznamenala čistý zisk 29,6 miliardy korun, což znamenalo meziroční propad o 63 procent. Hlavní příčinou byly mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl kolem 40 miliard Kč.
Hospodářské výsledky energetické skupiny ČEZ mírně zaostaly za očekáváními analytiků. Pozitivně naopak hodnotí navýšení provozního hospodaření a s tím souvisejícího celoročního cíle zisku EBITDA na 126 až 130 miliard korun z dřívějších 118 až 122 miliard korun. Podle analytiků to odráží vysoké výnosy z výroby.
Podle analytika J&T Banky Milana Lávičky čistý zisk podniku zaostal za odhady zejména ve třetím čtvrtletí roku, meziročně o 59 procent. Přisuzuje to hlavně extrémně vysoké efektivní daňové sazbě, která letos činila 86 procent, oproti loňským 61 procentům. Sazba souvisí s daní z mimořádných zisků a s odloženou daní v důsledku zrychlení odpisů uhelných aktiv.
Za zvýšením celoročního výhledu provozního zisku podle něj stojí mimo jiné začlenění společnosti GasNet do skupiny nebo dále mimořádný zisk z vyhraného soudního sporu se Správou železnic ohledně dodávky elektřiny z roku 2010. Vyšší EBITDA ovšem podle něj půjde na úkor vysokého zdanění, proto vedení firmy výrazněji neměnilo svůj výhled na celoroční čistý zisk. Ten by měl podle aktuálních cílů činit 26 až 30 miliard Kč. "Akcionáři, s výjimkou státu, z toho mohou profitovat jen minimálně," dodal Lávička.
Analytik Fio Banky Jan Raška hodnotil hospodaření ČEZ spíše pozitivně. Ocenil především provozní úroveň hospodaření, která byla mírně nad očekáváním. Hlavní příčinu vidí ve výnosech z výroby, kde se projevují vyšší prodejní ceny silové elektřiny. Upozornil také na úspory v provozních nákladech společnosti, zejména v těžbě. Také podle Rašky je pak nižší čistý zisk výsledkem vyššího zdanění.
Za očekáváním je čistý zisk společnosti i podle analytika XTB Tomáše Cverny. "Výrazný vliv na nenaplnění odhadu čistého zisku měly odložené daně, které ve třetím kvartálu činily 2,7 miliardy Kč," uvedl. Vyzdvihl naopak růst provozního zisku EBITDA, za nímž podle Cverny v prvních devíti měsících roku stála především výroba, která po většinu roku těžila z vyšších realizačních cen elektřiny. Cverna ale zároveň upozornil, že ve třetím čtvrtletí ceny na burze postupně klesaly.
V souvislosti s navýšením celoročního výhledu EBITDA Cverna předpokládá, že ČEZ letos odvede na dani z neočekávaných zisků přes 30 miliard korun. "ČEZ proto i pro tuto položku čeká ve srovnání s pololetní zprávou nárůst," dodal.
Pro analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je stěžejní zprávou navýšení očekávání u EBITDA. "Na to by měl kurz reagovat, a také, že akcie mírně posiluje. Je možné, že ČEZ čeká vyšší prodeje denních či spotových dodávek či také příspěvek silnějšího eura," míní Dohnal. K nižším výnosům z obchodování s komoditami pak podotkl, že postupně budou tyto zisky méně podstatnou částí hospodářských výsledků ČEZ.
Energetická skupina ČEZ prodává svá polská uhelná aktiva investiční společnosti ResInvest Group. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují dvě černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Vypořádání obchodu podléhá schválení polského antimonopolního úřadu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Prodej je součástí dekarbonizačního úsilí ČEZ.
"Nabídka společnosti ResInvest Group byla nejatraktivnější ze všech předložených nabídek, což bylo potvrzeno nezávislým posouzením hodnoty prodávaných společností. Výsledná cena převyšuje aktuální náklad na vyřazení předmětných aktiv ve Skupině ČEZ," sdělila mluvčí.
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák dnes ČTK k prodeji řekl, že společnost zpočátku evidovala několik desítek možných zájemců, závaznou nabídku pak podala zhruba desítka z nich. Dokončení celé transakce očekává v prvním čtvrtletí příštího roku.
ČEZ v rámci své strategie prodává vybraná aktiva v některých zemích a soustřeďuje se na rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě. O prodej svých aktiv v Polsku se ČEZ již jednou pokusil. V listopadu 2021 ale oznámil, že prodej zastavil. Důvodem bylo, že nabídnuté ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní.
ČEZ koupil elektrárny v roce 2006 od americké společnosti PSEG. Elektrárna CEZ Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova a města Skawiny a elektrárna CEZ Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katovic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. Obě elektrárny k výrobě částečně využívají také biomasu a v loňském roce dohromady vyrobily 1390 gigawatthodin (GWh) elektřiny a 5649 terrajoulů (TJ) tepla.
Součástí prodeje jsou i společnosti CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. Společnost CEZ Produkty Energetyczne Polska poskytuje specializované podpůrné služby v oblasti nakládání s vedlejšími energetickými produkty, které vznikají při spalování uhlí a biomasy. Společnost CEZ Polska je zastřešující holdingová společnost pro CEZ Chorzów a CEZ Skawina.
ČEZ chce v Polsku i nadále rozvíjet své společnosti zaměřené na poskytování moderních energetických služeb (ESCO). Patří mezi ně společnosti skupiny Elevion, které nabízejí komplexní řešení pro dekarbonizaci a energetickou účinnost.
ResInvest Group je soukromá obchodní a investiční společnost, zakladatelem je podle obchodního rejstříku Tomáš Novotný, bývalý manažer energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. ResInvest Group zajišťuje globální dodávky pro velké evropské a asijské energetické společnosti. Specializuje se na hromadné substráty, jako jsou pevná paliva, biomasa, zemědělské plodiny, rudy či kovy a je aktivní ve 12 zemích.
ČEZ v současné době působí vedle České republiky a Polska ještě v dalších pěti zemích, a to na Slovensku, v Německu, Francii, Rumunsku a Turecku. Podle dřívějších informací bude chtít ČEZ v budoucnu zřejmě prodat i zbývající aktiva v Turecku. V závěru loňského roku podnik dokončil prodej svého padesátiprocentního podílu v turecké společnosti Akcez Enerji tureckému investorovi Torunlar Group.
V Turecku má ČEZ podíl ještě ve firmě Akenerji. Novák dnes ČTK potvrdil, že úvahy o prodeji zbývajícího podílu nadále přetrvávají, v současnosti ale konkrétní jednání společnost nevede. "Nemáme teď prakticky žádné náklady spojené s držbou tohoto podílu. Nemáme tam žádné aktivní zaměstnance," uvedl. Podle Nováka tak ČEZ má prostor se zamýšlet, co s podílem dál a nemusí tak s prodejem spěchat.
Do budoucna chce společnost v zahraničí rozvíjet zejména moderní energetiku v rámci ESCO služeb.