31.10.2024 08:17

Muzeum Vysočiny Třebíč zve na dernisáž

Czech Republic Krajský úřad Kraje Vysočina Marie Beňová

Výstava v zámecké konírně mapuje literární a vydavatelské dílo třebíčského rodáka Zdeňka Řezníčka (1904 - 1975), který byl básníkem, překladatelem, vydavatelem bibliofilské edice Magnificat a publicistou.

V době krátce po první světové válce psal pod pseudonymem SID Zdeněk, přičemž SID odkazuje na latinskou verzi jména Zdeněk - Sidonius. Pracoval jako úředník a správce ve znojemské a následně i kroměřížské nemocnici. Spolupracoval se staroříšským katolicky orientovaným vydavatelem Josefem Florianem, pro jehož vydavatelství publikoval překlady i vlastní básně. Pan Florian byl pro něj autoritou. Poprvé se s ním střetl ve svých 24 letech a jednalo se o setkání osudové. V období od roku 1939 do roku 1947 Zdeněk Řezníček vydával v Kroměříži ve spolupráci s básníkem a grafikem Bohuslavem Reynkem vlastní edici Magnificat. Vyšlo celkem patnáct svazků. Po únoru 1948 už další připravené tituly vyjít nemohly. Zdeněk Řezníček se stáhl do ústraní a zpět k činnosti se nevrátil.

Výstavu připomínající polozapomenutého básníka z Vysočiny připravilo třebíčské muzeum ve spolupráci se synem Petrem Řezníčkem, Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a dalšími externími odborníky, za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a města Třebíč. Všichni milovníci krásných knih, poezie a umění si v konírně přijdou na své. K vidění jsou autorské rukopisy básní, osobní korespondence a deníky z jeho pozůstalosti. Poslechnout si je možné audionahrávky z povídek, kterými se navrací do doby svého dětství v milované Třebíči. Vzpomíná i na klukovské party, které zde působily na začátku 20. století. Centrální část výstavy připomíná Vysočinu jako rodný kraj všech třech osobností – Řezníčka, Floriana i Reynka. Vystaveny jsou i originální Reynkovy ilustrace a grafiky, které se v posledních letech těší velkému zájmu znalců i široké veřejnosti. Nechybí ani korespondence Bohuslava Reynka nebo Jakuba Demla nebo poutavý příběh o protnutí dvou úplně odlišných světů – Francie Suzanne Renaudové a Vysočiny Bohuslava Reynka v knize od Lucie Tučkové s titulem Petrkov 13. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet tvůrčí linku na křídlech motýla, v rámci které se naučí poskládat si tiskový arch do podoby malé knížky a do ní si mohou doplňovat informace z výstavy včetně samolepek a razítek.

Věděli jste, že knížky nejsou tvořeny jednotlivými listy, ale právě pomocí těchto archů? Využijte posledních pár dní a zavítejte na výstavu připomínající velikány z našeho regionu. Nechte se oslovit jejich díly, které jsou poplatné i dnešní době.

  • Dle materiálu Jany Komínové, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, [email protected]

http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4129101&id_org=450008