Otázky a odpovědi - CV90 (průběžně aktualizováno)
JAK BUDE DO ZAKÁZKY NA POŘÍZENÍ BVP ZAPOJEN ČESKÝ OBRANNÝ PRŮMYSL?
Švédové se ve smlouvě zavázali, že zapojení českého obranného průmyslu dosáhne alespoň 40 % z hodnoty kontraktu. Švédská strana však počítá s tím, že zapojení českých firem do zakázky bude dokonce významně přesahovat garantovaných 40 %.
Dále počítáme s tím, že český obranný průmysl převezme následně i zajištění péče
o pozáruční servis vozidel, tak aby v souladu se strategickými dokumenty byla v nejvyšší možné míře zajištěna bezpečnost dodávek (soběstačnost českého obranného průmyslu pro případ krize).
JAKÉ FIRMY SE NA ZAKÁZCE BUDOU PODÍLET?
Konkrétní podobu průmyslové spolupráce má na starosti společnost BAE Systems Hägglunds AB (dále „BAE“), která je coby výrobce vozidel integrátorem zapojení českého obranného průmyslu do zakázky.
S pěti hlavními dodavateli z řad českého průmyslu (státní podnik VOP CZ, Excalibur Army, VR Group, Ray Service a Meopta – optika) společnost BAE uzavřela smlouvy před podpisem smlouvy s ministerstvem obrany. Dále má společnost BAE uzavřené smlouvy s dalšími partnery. Konkrétně jde např. o firmy Pramacom – HT a OPTOKON, které dodají části komunikačního systému a systému C4I, společnost URC Systems, zaměřenou na vývoj a výrobu systému rušiček, společnost DELINFO, která dodá software pro integraci OTS VŘ (operačně – taktický systém velení a řízení) a společnosti Lasercentrum, Agados, ACE-TECH, Drahoš a ZAKO Turčín, které budou vyrábět mechanické díly typu build-to-print. Společnost BAE rovněž uzavřela smluvní vztahy se společnostmi MPI, EVPÚ Defence, VMV, MS ProTech, SVOS a Charvát Group.
Plnění programu průmyslové spolupráce (PPS) je kontrolováno týmem pro průmyslovou spolupráci. Tým PPS se bude mimo jiné zabývat také schvalováním nových transakcí a schvalováním transakčních hodnot. O přijetí nebo odmítnutí usnesení nebo rozhodnutí Týmu PPS hlasují pouze zástupci zadavatele (ostatní členové Týmu PPS mají pouze poradní hlas).
Z toho důvodu je zřejmé, že zadavatel má pod kontrolou jakékoliv potenciální změny programu průmyslové spolupráce a také přezkoumání hodnot transakcí, které mají být do programu průmyslové spolupráce započteny. Hodnota transakcí se pak započte až po reálném poskytnutí plnění při ověření skrze účetní výkazy zapojených subjektů, nikoliv pouze na základě objednávek nebo deklarací. Zadavatel tedy bude vyhodnocovat každou transakci, přičemž základním, obecným kritériem bude posouzení přidané hodnoty k vyráběnému zboží. Cílem je podpořit maximální možný přesun know-how a přidané hodnoty (práce) do českých subjektů. Naplňování tohoto základního závazku je kontrolováno v průběhu akvizice v několika „milnících“, které jsou uvedeny v akviziční smlouvě. Případné nesplnění hlavního závazku i jednotlivých milníků je pak sankcionováno znatelnou smluvní pokutou, která má velký motivační charakter, neboť se zvyšuje s potenciálním neplněním závazku ze strany dodavatele.
Společnost BAE jedná i s dalšími možnými dodavateli českého průmyslu a pracuje na doladění smluvních vztahů. Celkem bude českých podniků zapojených do zakázky kolem třiceti.
Vozidlo CV90 kombinuje nejmodernější techniku v podobě různých senzorů, komunikačních prostředků a dalšího špičkového vybavení s léty ověřenými technologiemi odolného pancéřování, konstrukce celého vozidla atd.
Proto je možné do tohoto projektu zapojit široké spektrum českých firem včetně státních podniků, které mají v segmentu vojenské pozemní techniky dlouholeté zkušenosti. Podniky se tak dostanou nejen k finančně zajímavým zakázkám, ale hlavně získají know-how, cenné zkušenosti, zapojí se do mezinárodního dodavatelského řetězce pro toto špičkové vozidlo a předně se budou podílet na zajištění co nejvyšší míry autonomie ČR na zahraničním dodavateli pro krizové stavy.
Společnost BAE počítá se zapojením českých společností i do jiných jejích projektů.
JAKÉ BUDOU JEJICH PODÍLY?
Integrátorem zapojení českého obranného průmyslu do veřejné zakázky na pořízení BVP je výrobce vozidel, společnost BAE. Ministerstvo obrany konkrétní podíly subjektů českého obranného průmyslu nestanovuje, ty jsou závislé na konkrétních jednáních mezi švédskou stranou a jednotlivými podniky obranného průmyslu. Jen samotný dodavatel má dostatečné znalosti o technologiích, postupech a materiálech pro výrobu svého produktu, domácí podniky také samostatně nejlépe dokáží vyhodnotit, zda dané projekty technologicky i kapacitně zvládnou.
ZAPOČÍTÁVAJÍ SE DO PODÍLU ČESKÉHO PRŮMYSLU TRANSAKCE PRO STÁTNÍ PODNIKY JINAK NEŽ PRO JINÉ FIRMY?
Základní pravidla pro započtení transakce do hodnoty průmyslové spolupráce jsou stejná pro státní i soukromé firmy. V ani jednom případě neplatí, že hodnota zakázky se automaticky započítá do hodnoty průmyslové spolupráce. O tom, co se do hodnoty průmyslové spolupráce započítá a co ne, rozhoduje na základě předem daných a smluvně zajištěných kritérií ministerstvo obrany, a to až na základě skutečného plnění, nikoli na základě předběžných smluv objednávek nebo deklarací. Přesná kritéria podléhají obchodnímu tajemství. Veřejnost je však možné ubezpečit, že veškerá smluvní ustanovení týkající se průmyslové spolupráce jsou konformní s příslušnou evropskou i českou legislativou. V obecné rovině však můžeme uvést, že cílem je zejména eliminovat pouhé překupníky, spekulativní účetní operace a daňové optimalizace. Ministerstvo obrany vytvoří speciální tým programu průmyslové spolupráce, který bude pracovat po celou dobu akvizice, tzn. minimálně do roku 2032 (plnění + záruční doba posledního dodaného druhu zboží). Tento tým bude posuzovat každou transakci průmyslové spolupráce, kterou předloží ke schválení společnost BAE. Základním, obecným kritériem bude posouzení přidané hodnoty k vyráběnému zboží. Cílem je podpořit maximální možný přesun know how a přidané hodnoty (práce) do českých firem. To platí shodně pro státní i soukromé podniky. Ministerstvo obrany tím chce stimulovat převod výroby s vyšší přidanou hodnotou ze zahraničí do ČR. K tomu také slouží dvě speciální kategorie transakcí: s vyšší přidanou hodnotou a transakce v oblasti vývoje a výzkumu, které jsou bonifikovány. Ostatní transakce bonifikovány nejsou a to bez ohledu na to, zda se jedná o transakci do státního nebo soukromého podniku. U všech transakcí se vždy odečítají náklady na spotřebované energie, ty totiž nejsou převodem práce nebo know-how. Za plnění základního závazku PPS, tj. minimálně 40% ceny akvizice do ČR, ručí společnost BAE. Ministerstvo obrany proto nevstupuje do obchodních jednání mezi společnost BAE a jeho poddodavatele. Naplňování tohoto základního závazku je kontrolováno týmem pro průmyslovou spolupráci v průběhu akvizice v několika „milnících“. Případné neplnění závazku je sankcionováno tak, aby se dodavateli nevyplatilo.
V čem se však pravidla pro státní a soukromé firmy liší, je např. započtení investic. Majetek státního podniku je ze zákona majetkem České republiky. Přeneseně lze říci, že Ministerstvo obrany obchoduje se státním podnikem „z levé kapsy“ do „pravé kapsy“ svého kabátu. Pokud tedy například státní podnik investuje do strojů, které potřebuje k tomu, aby se zapojil do výroby bojových vozidel, započte se do průmyslové spolupráce alikvotně i tato investice. Investice tedy nemusí být nutně započtena státnímu podniku v plné výši, a to zejména v případě, kdy doba využívání investice přesáhne dobu akvizice. Jejím výsledkem totiž je nárůst schopností a kapacit České republiky, které budeme moci neomezeně využívat nejen v době mírového provozu bojových vozidel a další techniky, ale které bychom v případě konfliktu měli okamžitě k dispozici. Takovou míru jistoty (jinými slovy míru „bezpečnosti dodávek“) soukromá firma nemůže nikdy nabídnout, a proto jsou v tomto aspektu státní podniky zvýhodněny. Cílem tohoto opatření je maximálně podpořit rozvoj schopností a kapacit státních firem, neboť jsou to právě ony, které podle Strategie vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu v ČR do roku 2030 mají klíčové postavení z hlediska zajištění bezpečnosti dodávek v rámci životního cyklu vojenského materiálu. Zvýhodnění státních podniků je proto možné odůvodnit zejména ochranou podstatných bezpečnostních zájmů. V tomto směru také ministerstvo obrany zabezpečilo pro ČR vůbec poprvé u strategického projektu pořízení licence pro užívání, výrobu, vývoj, modernizace a servis pořizovaného zboží (zejména vozidel). Ministerstvo obrany jako Zakladatel státních podniků v resortu obrany zároveň disponuje nástroji k odčerpání případného „neočekávaného zisku“ státních podniků, protože tyto podniky ovládá ze 100 %. Takovými nástroji přirozeně Ministerstvo obrany nedisponuje u soukromých společností, resp. nedokáže tak činit bez patřičného legislativního rámce.
CO PŘESNĚ BUDE NA ZAKÁZCE DĚLAT STÁTNÍ PODNIK VOP?
Podle plánu švédského výrobce vozidel má VOP zejména vyrábět podvozky bojových vozidel a sloužit jako tzv. integrátor vozidla. Z jednotlivých dílů dodaných dalšími dodavateli tedy bude vozidla montovat a ověřovat jejich funkčnost.
Zapojení VOP je pro Ministerstvo obrany samozřejmě extrémně důležité z pohledu zajištění tzv. bezpečnosti dodávek. Podle strategických dokumentů, například Strategie vyzbrojování, jsou státní podniky dodavateli nejvyšších úrovní – stát má s ohledem na to, že je jejich zakladatelem jistotu, že v případě krizového stavu podnik poskytne požadované služby či dodávky přednostně státu.
PROČ NEBYLY DETAILY VYJEDNÁVÁNÍ PRAVIDELNĚ ZVEŘEJŇOVÁNY?
Před podpisem smlouvy probíhala intenzivní vyjednávání se švédskou stranou na denní bázi. Jednalo se o všech aspektech projektu, mimo jiné i o průmyslové spolupráci. Situace v jednotlivých oblastech jednání se průběžně vyvíjela, nebylo tedy vhodné uveřejňovat informace, které by již následující den či týden nebyly aktuální.
Kromě toho ministerstvo obrany nechtělo ani ohrozit svou strategii vyjednávání tím, že by svou pozici uveřejňovalo či jakkoli veřejně komunikovalo.
Technické aspekty projektu odhalující dodavatelský řetězec kritické zbraňové platformy AČR pak považujeme za citlivou informaci, jejíž vyzrazení může být nevýhodné pro bezpečnostní zájmy České republiky; proto ministerstvo obrany citlivé informace o projektu průběžně nezveřejňovalo.
O CO SE OPÍRÁ NEZVEŘEJŇOVÁNÍ INFORMACÍ O PRŮMYSLOVÉ SPOLUPRÁCI?
Že vyjednávání takto citlivých smluv probíhá v utajovaném režimu, je zcela běžné. Řada věcí podléhá obchodnímu tajemství a jiné jsou zase utajovanou skutečností podle příslušných zákonů (např. zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti). Předčasné zveřejnění mohlo ohrozit nejen výsledek vyjednávání, ale také bezpečnostní zájmy ČR, stanovené v přijatých strategických dokumentech.
BYLA V NABÍDCE DODRŽENA NABÍDKOVÁ CENA 51,6 MILIARD KČ?
Ministerstvo obrany se na základě vyjednávání a požadavků Armády ČR rozhodlo přesunout původně uvažovanou opci na pořízení dalších 36 vozidel do samotné kupní smlouvy (tedy „využít opci již v rámci kupní smlouvy“). Rámec původně poptávaných 210 vozidel byl tedy o tuto opci navýšen, a jednání se vedla o pořízení 246 vozidel.
Z těchto důvodů (nárůstu počtu poptávaných vozidel) je samozřejmě cena vyšší než oněch avizovaných 51,6 mld. Kč vč. DPH a představuje částku 59,7 mld. Kč včetně DPH (zhruba 49,3 mld. Kč bez DPH). V přepočtu na jednotkovou cenu vozidla však cena dodržena byla, respektive je nyní pro ministerstvo obrany dokonce výhodnější.
Při přepočtu na kusovou cenu vozidla je zřejmé, že tento postup přinesl velké úspory. Při původním počtu vozidel vycházela jednotková cena na 245,7 milionu korun včetně DPH za kus, zatímco s využitím opce vychází kusová cena na 242,7 milionu včetně DPH.
Tato částka je výsledkem práce českého vyjednávacího týmu, který dojednal kromě jiného to, že Švédové souhlasili s tím, že nezapočítají inflaci za rok 2022. Tím bylo dosaženo úspory dalších 5,4 %.
BYL DODRŽEN POŽADAVEK, ŽE SMLOUVA NA DODÁVKU BVP BUDE UZAVŘENA SE ŠVÉDSKÝM KRÁLOVSTVÍM?
Byly uzavřeny celkem dva smluvní vztahy. V prvním smluvním vztahu jde o dvoustrannou mezivládní smlouvu mezi Českou republikou a Švédským královstvím zastoupeným agenturou FMV, která upravuje aspekty civilní i vojenské spolupráce ve vztahu k pořizovaným bojovým vozidlům pěchoty, a zajišťuje pro Českou republiku hlubokou spolupráci se Švédskem na desítky budoucích let.
Dále byla uzavřena trojstranná dohoda mezi Ministerstvem obrany ČR, švédskou vládní vyzbrojovací agenturou FMV a společností BAE coby výrobcem vozidel. Předmětem této smlouvy je samotné pořízení vozidel CV90.
JE PRAVDA, ŽE SE ZAKÁZKOU ZABÝVAL ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE?
Ano, je to pravda. Na základě podání navrhovatele byla zakázka předmětem správního řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Navrhovatel ale vzal svůj návrh zpět a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v květnu 2024 správní řízení zastavil.
OBSAHUJE SMLOUVA VŠECHNO POŽADOVANÉ VYBAVENÍ VOZIDLA?
Ano, smlouva zcela naplňuje požadavky Armády České republiky. V průběhu vyjednávání samozřejmě došlo k některým dílčím úpravám původní specifikace, například v návaznosti na vývoj v oblasti IT a komunikačních technologií, nebo v návaznosti na aktualizaci požadavků armády v souvislosti s poznatky z probíhajících konfliktů. Můžeme však jednoznačně potvrdit, že ve všech hlavních aspektech dostane armáda vozidla, která budou naprosto splňovat požadavky na schopnosti a budou vyhovovat i požadavkům NATO Capability Targets.
Došlo například ke snížení počtu pořizovaných maskovacích sítí, neboť původně mělo být každé vozidlo vybaveno maskovací sítí do lesa, do sněhu a do pouště. Je však prakticky vyloučené, aby všechna vozidla naráz potřebovala všechny tři typy maskovací sítě, a proto došlo ke snížení počtu pořizovaných sítí ze tří na jednu.
Stejně tak se snižoval počet pořizovaných rušiček proti nástražným výbušným zařízením. Všechna vozidla budou vybavena přípravou na nasazení rušiček, a těmi budou následně vozidla osazována podle toho, jaké budou plnit úkoly a kde budou nasazena.
DODRŽÍ DODAVATEL PŮVODNĚ POŽADOVANÝ TERMÍN DODÁVEK BVP?
Situace v dodavatelském řetězci se především v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině podstatně změnila. Mnoho států urychluje své vyzbrojovací programy či poptává dodávky komplexních zbraňových systémů.
K posunům dodávek tedy částečně došlo. Armáda nicméně i tak první kusy BVP dostane již v roce 2026.
Na základě analýzy AČR jsme nakonec rozhodli o pořízení kanonu s ráží 30 mm. K dispozici byl také kanon s ráží 35 mm, ale AČR vyhodnotila 30 mm kanon jako vhodnější pro svoje potřeby. Hlavní výhody 30 mm kanonu jsou v kompatibilitě s výzbrojí AČR zejména u vozidel Pandur, a také ve velikém rozšíření této ráže v zemích NATO.
ZAHRNUJE PODEPSANÁ AKVIZIČNÍ SMLOUVA SERVISNÍ SMLOUVU?
Podepsaná akviziční smlouva servisní smlouvu nezahrnuje. Důvody jsou praktické, chceme servisní smlouvu uzavírat s českým dodavatelem, tak aby servis byl poskytován na území České republiky, a my jsme zajistili co nejvyšší bezpečnost dodávek, což upravují i přijaté strategické dokumenty. Přesné parametry servisu byly ale závislé na konečné podobě smlouvy na pořízení bojových vozidel. Faktorem je i legislativa, konkrétně možnost uzavírat servisní smlouvu společně s akvizicí. V akviziční smlouvě máme zakotvené zásady poskytování servisu, a servisní smlouvu budeme řešit samostatně. Servisní smlouva bude podepsána nejpozději do doby dodání prvního vozidla, ale očekáváme, že to stihneme dříve.
JAK JE ŘEŠENA INFLAČNÍ DOLOŽKA A PROČ JE V PROJEKTU ZAIMPLEMENTOVÁNA, KDYŽ TO DŘÍVE BĚŽNOU PRAXÍ NEBYLO?
Není pravda, že to nebylo běžnou praxí. Inflační doložka je součástí řady kontraktů MO a její zohlednění plně odpovídá současné ekonomické realitě v dodavatelských řetězcích. Zohlednění inflace není v tomto kontraktu provedeno klasickou inflační doložkou, ale indexací řady proměnných, což lépe odráží změnu nákladů skutečně spojených s výrobou BVP. Cena se bude průběžně upravovat v závislosti na vývoji ceny práce a dalších vstupů, zejména cen surovin a polotovarů nezbytných pro výrobu a obecně subdodávek z různých zemí. Podle predikcí, které si MO zpracovalo, by indexace ceny mohla kontrakt za sedm let jeho trvání navýšit v jednotkách miliard korun. Přesnou sumu však bude možné vyčíslit až zpětně, protože bude závislá na aktuálním ekonomickém vývoji v zemích, z nichž budou subdodávky pocházet. Šlo o ekonomičtější přístup, než kdybychom souhlasili s tím, že se cena hned v základu zvýší o předpokládanou (avšak nijak přesně určitelnou) míru inflace v následujících letech. Vzhledem k aktuální výši inflace a obavám, které všude vzbuzuje, je prakticky jisté, že bychom zaplatili podstatně víc, než když budeme cenu navyšovat o reálné dopady různých konkrétních indexů, protože navýšení ceny by odráželo i obavy švédské strany z celosvětového růstu cen, došlo by tedy k nacenění příslušných rizik. Náš postup nám dává jistotu, že navíc zaplatíme jen tolik, o kolik ceny vstupů do výroby reálně vzrostou.
MŮŽETE NÁM PROSÍM POSKYTNOUT KOPII SMLOUVY SE ŠVÉDSKÝM VÝROBCEM?
Smlouva obsahuje řadu ustanovení podléhajících obchodnímu tajemství a rovněž řadu informací, jejichž uveřejnění může být nevýhodné pro obranu České republiky. Smlouvu proto nemůžeme poskytnout.
LZE UVÉST PŘESNÉ POČTY JEDNOTLIVÝCH VERZÍ?
7 verzí pásových vozidel – celkem 246 vozidel:
• PBVP (bojová) 141 ks
• PBV-V (velitelská) 31 ks
• PBV-Pz (průzkumná) 18 ks
• POV-Ž (ženijní) 13 ks
• POV-DP (dělostřelecká pozorovatelna) 12 ks
• POV-V (vyprošťovací) 15 ks
• POV-Zdr (zdravotnická) 16 ks
JAKÉ JSOU DODACÍ LHŮTY CV90? KDY SE POČÍTÁ S KOMPLETNÍM PŘEZBROJENÍM PRVNÍHO MECHANIZOVANÉHO PRAPORU 7. MECHANIZOVANÉ BRIGÁDY (7. mb)?
Jak již bylo uvedeno shora, AČR by měla první kusy BVP obdržet již v roce 2026. Dodávky vozidel jsou závislé na objednacích lhůtách tzv. long lead materiálu, které jsou u některých komodit i 18 měsíců a dále na procesu zkoušek. Přezbrojení prvního praporu se předpokládá v roce 2027.
KAŽDÝ MECHANIZOVANÝ PRAPOR 7. MB ZÍSKÁ 56 BVP. JAKOU BUDE MÍT PRAPOR STRUKTURU? KOLIK A JAKÝCH VERZÍ CV90 BUDE V ČETĚ?
Mechanizované prapory 7. mb postupně přechází na standardní strukturu bojových jednotek NATO o čtyřech vozidlech v četě v bojové verzi.
DOSTANOU NOVÉ BVP TAKÉ ROTY AKTIVNÍ ZÁLOHY KAŽDÉHO MECHANIZOVANÉHO PRAPORU?
Ne. U těchto jednotek se předpokládá přeškolení na nová vozidla po získání dostatečných zkušeností ze strany profesionálních jednotek k metodické pomoci v rámci výcviku. Pro výcvik jednotek AZ bude využívána technika profesionálních jednotek.
JAKÉ JSOU ZÁRUČNÍ PODMÍNKY PRO CV90 ZE STRANY BAE? JAK DLOUHO ZÁRUKA TRVÁ A JAKÁ MUSÍ být během záruční doby garantovaná provozní dostupnost CV90?
Záruky jsou standardně 24 měsíců, u vybraných komponent je záruka prodloužena na 36 měsíců, nebo do dosažení smluvené hodnoty provozních ukazatelů (nájezd km, počet výstřelů, apod.), např. u powerpacku, automatického kanonu a spřaženého kulometu.
JAKÉ JE ODHADOVANÉ PROVOZNÍ ZATÍŽENÍ CV90 V DOBĚ ZÁRUKY, ZEJMÉNA ROČNÍ NÁJEZD A POČET VÝSTŘELU Z AUTOMATICKÉHO KANONU CV90?
Stanovený uživatelský profil vozidel vychází z historických dat pocházejících z výcviku mechanizovaných jednotek AČR.
KOLIK POČÁTEČNÍCH CV90 DODÁ PŘÍMO BAE A KOLIK CV90 SMONTUJE VOP CZ V ČR?
Z celkového počtu 246 ks by se v ČR mělo vyrábět více jak 200 ks.
KDO Z ČESKÝCH FIREM ZAJISTÍ VÝVOJ A VÝROBU CV90 VE ZDRAVOTNICKÉ VERZI A VE VERZI DĚLOSTŘELECKÁ POZOROVATELNA? JAKÝ JE ČASOVÝ PLÁN?
Předpoklad je, že tyto varianty bude vyvíjet VOP CZ, s.p. Časový plán dodání těchto dvou variant je v letech 2028 – 2029.
JAKÝ TYP SIMULÁTORŮ, VÝCVIKOVÝCH MAKET A POMŮCEK SE K CV90 NAKOUPÍ? ŘEŠÍ SMLOUVA TAKÉ VÝCVIK ČESKÝCH OSÁDEK A TECHNIKŮ VE ŠVÉDSKU? RESP. ŘEŠÍ SMLOUVA KOMPLEXNĚJI A DLOUHODOBĚ VÝCVIK POSÁDEK A TECHNIKŮ PRO CV90?
Akvizice zahrnuje dodávky několika typů simulátorů (řidičský, střelecký, osádkový, soubojový a střelecký), další výcvikové prostředky a audio vizuální didaktické pomůcky pro zabezpečení kvalitní přípravy osádek a specialistů AČR.
Smlouva řeší výcvik osádek pro provedení vojskových zkoušek a výcvik instruktorů AČR, kteří budou následně zabezpečovat přípravu příslušníků AČR v jednotlivých odbornostech.
POČÍTÁ SE S VÝSTAVBOU NOVÝCH GARÁŽÍ, DÍLEN A VÝCVIKOVÝCH PROSTOR PRO CV90?
Ano. Zejména v posádkách Přáslavice a Vyškov.
JE SOUČÁSTÍ SMLOUVY NÁKUP MUNICE A PTŘS?
Jen pro účely zkoušek vozidel a zavedení nových typů munice.
http://mocr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cv90---otazky-a-odpovedi-244249