16.10.2024 09:39

Univerzita Karlova prohlubuje spolupráci s prestižními univerzitami v zámoří

Czech Republic Univerzita Karlova

Delegace Univerzity Karlovy odletěla na pracovní cestu do Spojených států. V čele s rektorkou Milenou Karlíčkovou hodlá během bilaterárních jednání intenzivně prohlubovat stávající formy spolupráce s nejprestižnějšími univerzitami v zámoří. Delegace se v rámci sedmidenní mise setká mimo jiné s vedením Harvardovy univerzity, Massachusettského technologického institutu, Univerzity Massachusetts a dalších.

„Cesta do Spojených států vychází z výjimečného mezinárodního postavení a věhlasu, který Univerzitu Karlovu provází. Naším posláním zde je zintenzivnění spolupráce s nejlepšími akademickými institucemi světa. Věřím, že jednání, která máme na programu, otevřou dveře k dalším novým společným projektům a aktivitám,“ uvedla rektorka Milena Králíčková z Bostonu.

Podle naplánovaného nabitého itineráře cesty by měla proběhnout jednání například na půdě Massachusettské univerzity, na níž putuje letošní Nobelova cena za fyziologii a medicínu biologovi Viktoru Abrosovi (foto níže vlevo).

Rektorka Králíčková se rovněž sejde s viceprezidentkou Harvardu Klárou Jelínkovou (foto níže vpravo, při návštěvě UK) a mnoha dalšími. S Brown University podepíše Univerzita Karlova novou meziuniverzitní dohodu o vzájemné spolupráci.

Zástupci Univerzity Karlovy a spolu s nimi i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, který je součástí české delegace, navštíví i nově zřízenou mezinárodní pobočku institutu Organické chemie a biochemie ÚOCHB Boston se sídlem v americkém Cambridge. Pobočka je první svého druhu v historii české vědy. Vznikem unikátního globálního biotechnologického centra zde 18. října 2024 oficiálně odstartuje další česko-americká vědecká spolupráce.

  • Úterý 15. října 2024, University of Massachusetts Chan Medical School

Delegace Univerzity Karlovy navštívila University of Massachusetts Chan Medical School ve Worcesteru (Massachusetts), vysoce prestižní instituci v oblasti lékařského výzkumu, jejíž zaměstnanec – vývojový biolog profesor Victor R. Ambros – je letošním Nobelistou.

Během celodenního workshopu probíhala jednání o společném podání Erasmus Mundus Design Mesure, projektu mezi Univerzitou Karlovou, UMass Chan a Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) v oblasti inovativního výzkumu v medicíně. Cílem projektu je rozšířit nabídku cizojazyčných programů na Univerzitě Karlově o tento velmi prestižní nový program v angličtině, zaměřený na medicínskou vědu a otevřený mezinárodním zájemcům.

http://cuni.cz/UK-6311.html?locale=cz&news=23492