Hospodářská komora ČR (HK ČR) společně se Svazem chemického průmyslu ČR (SCHP ČR) uspořádaly ve druhé polovině září v sídle HK ČR seminář na aktuální téma Regulace látek PFAS a siloxanů.
Po úvodním slově ředitele SCHP ČR Ivana Součka prezentovala Alena Krejčová ze SCHP ČR základní informaci k tématu semináře a shrnula aktivity SCHP ČR v této oblasti.
Následovala prezentace Jany Trávníčkové z konzultantské firmy REGARTIS k tématu látek PFAS a návrhu na jejich univerzální omezení. Tento velmi ambiciózní návrh po loňském zveřejnění prochází legislativním procesem, v konzultaci ECHA k němu bylo vzneseno 5 600 komentářů a lze očekávat, že ještě dozná změny.
V následující prezentaci okomentoval Václav Mečíř ml. z firmy Angus Fire přechod na hasební pěnové koncentráty bez PFAS v kontextu legislativy EU a představil bezfluorové hasební pěnové koncentráty. Postupný přechod na bezfluorové hasební pěnové koncentráty bude pro firmy nutností vzhledem k legislativním požadavkům. V roce 2022 byl zveřejněn návrh na postupný přechod k bezfluorovým koncetrátům, pro různé sektory budou stanovená různě dlouhá přechodná období, např. až 10 let pro firmy v systému SEVESO III.
Vojtěch Musil z firmy Dekonta představil aktivity při odstraňování hasebních pěn s látkami PFAS z mobilních i stacionárních hasebních zařízení, pro které byla vyvinuta a ověřena vlastní technologie odstraňování chemickou cestou.
Závěrečná prezentace Lucie Havelkové z konzultantské firmy REGARTIS se týkala aktuální regulace siloxanů, které jsou meziproduktem pro výrobu silikonových polymerů. Pro průmysl je zásadní, že v novém omezení siloxanů podle nařízení REACH jsou v podstatě všechna důležitá průmyslová použití těchto materiálů z omezení vyjmuta, takže tyto činnosti nebudou nijak ovlivněny.
http://www.schp.cz/info/seminar-regulace-latek-pfas-a-siloxanu-c2375