Senátní Výbor pro zdravotnictví spolupracuje na zajištění zdravotní podpory pro děti s chronickými onemocněními ve školách
„Jsem rád, že Senát Parlamentu České republiky stál u vzniku různorodé pracovní skupiny, která se citlivou otázkou práv nemocných dětí zabývá a dovedli jsme jednání až do konečné fáze. Samotné Společné sdělení provází i další aktivity, jako je pořízení krátkých edukačních filmů pro kurzy Českého červeného kříže. Ty už se promítají pro zdravotníky zotavovacích akcí. Dalším cílem Společného sdělení je možnost nabídnout rozšíření o Plány péče pro jiné diagnózy, například děti s epilepsií. Tím se otevírá možnost pro další činnost pracovní skupiny,“ sdělil místopředseda Výboru pro zdravotnictví Lumír Kantor.
„Už dlouhé roky naše školství potřebovalo jasné vymezení pravidel pro děti s různými typy zdravotního znevýhodnění. Mám radost, že se podařilo najít shodu na jejich znění mezi Ministerstvem školství, Ministerstvem zdravotnictví, námi jako Úřadem vlády a odbornými společnostmi. Na vzdělání mají právo dle zákona všechny děti v naší zemi. Je proto zásadní, aby z důvodu specifických potřeb žádné děti ze systému nevypadávaly. Všem díky za to, že se po letech podařilo najít funkční řešení pro rodiče, děti, učitele i školy," řekla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Dokument vytváří společný základ pro různá chronická onemocnění, v přílohách bude dále rozpracovávat specifika jednotlivých postižení či znevýhodnění. První přílohou tohoto sdělení je zaměření na děti s diabetem, které tvoří mezi chronicky nemocnými dětmi unikátní skupinu. Ta vyžaduje aplikaci inzulinu, popř. kontroly hladiny krevního cukru.
Na řešení této problematiky se několik let podílela pracovní skupina, jejíž součástí byli Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo zdravotnictví, Česká pediatrická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně, pacientská organizace Diaděti a Úřad veřejného ochránce práv. Pracovní skupinu společně koordinovali zástupci Senátu a Úřadu vlády.
Vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jan Mareš k tématu uvedl: „MŠMT si je vědomo své role v zajištění rovného přístupu ke vzdělání, resp. k možnosti přítomnosti každého žáka na výuce ve škole. Jsme přesvědčeni, že právě Společné sdělení odráží snahu poskytnout školám podporu při zajištění nezbytné pomoci žákům v mezích laických úkonů a že upřesňuje postavení školy v roli místa, kde mají být vytvořeny podmínky pro zajištění zdravotního úkonu indikovaného lékařem.“
„Společné sdělení je jedním z příkladů spolupráce mezi MZ a MŠMT. Hledali jsme vhodný postup, který by odpovídal požadavkům legislativy i odborným argumentům. Dětí s diabetem 1. typu je u nás okolo 5 000 a vyžadují každodenní podávání inzulinu, a právě proto byly zvoleny jako modelový příklad pro to, jak v těchto situacích postupovat. Je důležité znát hranici mezi odbornou a laickou zdravotní podporou, protože s akutními problémy pomohou například pracovníci zdravotnické záchranné služby. Společné sdělení je praktický návod, jak v péči o děti s chronickým onemocněním správně postupovat,“ prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.
„Nově přijatý dokument vzniklý za přispění České pediatrické společnosti má ambici zvýšit jistotu pracovníků škol při péči o děti s chronickým onemocněním a ochránit je před nerealistickými požadavky některých rodičů. Poskytuje reálný návod, jak řešit nejčastější situace, které mohou ve škole nastat a které může jednoduše vyřešit poučený laik. Nejčastěji jde například o dohled na podáváním inzulinu nebo jiné chronické medikace. Přílohou Sdělení je kromě základních informací o diabetu a jeho léčbě též vzor Plánu zdravotní podpory dítěte s diabetem 1. typu ve škole a akcích organizovanými školou. Jeho vyplnění by mělo být společným dílem rodičů a školy s cílem zvýšení jistoty obou stran a prevence rozvoje akutních situací,“ uvedl Zdeněk Šumník z České pediatrické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Právnička z Kanceláře veřejného ochránce práv Lucie Obrovská doplnila: „Výzkum ombudsmana ukázal, že učitelé se kvůli možným následkům bojí pomáhat dětem s chronickým onemocněním nebo jinými zdravotními problémy. Proto je tak důležité, že teď už školy mají k dispozici základní pravidla pro poskytování zdravotní podpory žákům. Jsem ráda, že jsem mohla na podobě těchto pravidel spolupracovat a sdílet například i poznatky právě z našeho výzkumu. Veřejný ochránce práv se vždy stavěl za zpřístupnění co nejširší škály vzdělávacích aktivit všem dětem s ohledem na jejich potřeby. Pokud se dítě kvůli svému zdravotnímu omezení nemůže účastnit samotného vzdělávání nebo některých školních akcí, může jít o významné omezení jeho práv. A v širším kontextu také o porušení mezinárodních závazků, jako je Úmluva o právech lidí se zdravotním postižením.“
„Při nástupu do funkce předsedkyně Sdružení jsem si dala velký úkol změnit situaci dětí a jejich rodin, protože jsme věděli, že jsou v mnohých školách diskriminováni. Díky velké podpoře senátora Kantora a spolupráci s profesorem Šumníkem se povedlo vytvořit pracovní skupinu. Doufáme, že se situace diabetických dětí ve školách zlepší, že nové Společné sdělení ministerstev přispěje ke zklidnění obav škol se zajištěním zdravotní podpory. V dnešní době se hodně mluví o důležitosti pacientských organizací. Myslím si, že právě tato situace to potvrzuje,“ sdělila Předsedkyně Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR Zdeňka Staňková.