18.9.2024 11:39

Ministerstvo životního prostředí se připojilo k podpisu Charty proti domácímu násilí

Czech Republic Ministerstvo životního prostředí ČR Veronika Krejčí

V úterý 17. září na Fóru rovnosti žen a mužů podepsalo Ministerstvo životního prostředí Chartu proti domácímu násilí. Tím se zavazuje k podpoře obětí domácího násilí z řad svých zaměstnankyň a zaměstnanců. Charta byla k podpisu slavnostně představena a otevřena na konci minulého roku pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a Odboru rovnosti žen a mužů Úřady vlády ČR.

Signatáři Charty se svým podpisem dobrovolně zavazují k několika krokům, které mají za cíl předcházet domácímu a sexualizovanému násilí. Mezi tyto kroky patří mimo jiné více otevřít diskuzi o tématu domácího a sexualizovaného násilí ve vlastní organizaci, zavést školení pro zaměstnance a zaměstnankyně za účelem rozpoznat ohrožení domácím a sexualizovaným násilím u kolegů či kolegyň. Také nastavit vnitřní předpisy tak, aby byly připravené vytvářet otevřené, podpůrné a bezpečné prostředí, ve kterém je možné o zkušenosti s domácím a sexualizovaným násilím hovořit, a spolupracovat s organizacemi, které poskytují služby pro oběti.

Domácí násilí má vážné dopady na duševní a fyzické zdraví obětí a na jejich lidskou důstojnost. Kromě toho může také narušovat jejich pracovní život a negativně ovlivňovat pracovní docházku, výkonnost i vztahy na pracovišti, případně vést až ke ztrátě zaměstnání.

,,Podpisem Charty dáváme jasně najevo naši nulovou toleranci domácímu a sexualizovanému násilí. Pro oběti domácího násilí může být pracoviště jediným bezpečným místem. Chceme vytvořit takové podmínky, které mohou přispět ke zmírnění případných negativních dopadů násilí,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: ,,Také pomáháme naplnit závazek z programového prohlášení vlády spočívající ve zlepšení ochrany obětí těchto forem násilí.“

,,Podpisem Charty se naše ministerstvo přihlásilo do společenství těch, kteří aktivně vytvářejí bezpečné prostředí na pracovišti a jsou připraveni obětem, ženám i mužům, poskytovat konkrétní účinnou pomoc. Jsem ráda, že se náš resort připojil k podpisu Charty a tím dal jasně najevo své stanovisko,“ říká Simeona Zikmundová, státní tajemnice Ministerstva životního prostředí.

O Chartě proti domácímu násilí

Charta proti domácímu násilí je iniciativou zaměstnavatelů z řad firem, institucí a organizací. Sdružuje společnosti v České republice, které se zapojily do prevence domácího a genderově podmíněného násilí a pomáhají obětem z řad svých zaměstnankyň a zaměstnanců.

Vznikla v roce 2023 ze společné iniciativy organizací ROSA Centrum pro ženy, z.s., Nadace Vodafone a IKEA pod záštitou Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

K Chartě se již připojila řada zaměstnavatelů z řad soukromých společností i veřejných institucí – např. ČEZ, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zdravotnictví, Středočeský kraj, Česká pošta, Amazon.

Ministerstvům s jejich naplňováním (např. osvěta o domácím násilí, školení managementu a zaměstnanců a zaměstnankyň) pomáhá Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR.

http://www.mzp.cz/cz/news_20240918_Ministerstvo-zivotniho-prostredi-se-pripojilo-k-podpisu-Charty-proti-domacimu-nasili