Ve Vídni proběhla konference CSWG věnovaná dějinám, současnosti i budoucnosti příprav ozbrojených sil pro konflikty a války
Konferenci zorganizoval Institut strategie a bezpečnostní politiky Národní akademie obrany ve Vídni ve spolupráci s oddělením vojenské historie Švédské univerzity obrany. Zvoleno bylo velmi zajímavé a současně vysoce aktuální téma: . V češtině se dá mluvit o formování či obecněji přípravě ozbrojených sil pro vedení konfliktu a války.
Dvoudenní jednání v areálu Národní akademie obrany v centru Vídně, proložené jednodenní exkurzí na místa bojů 19. a 20. století v údolí Wachau, silně reflektovalo současnou válku na Ukrajině – a také skutečnost, že ozbrojené síly mnoha zemí momentálně ve zvýšené míře projevují zájem o využití vojenské historie pro vzdělávání a výchovu svých důstojníků. To však přináší řadu zásadních, na konferenci opakovaně kladených otázek ohledně toho, zda a do jaké míry může být minulost zdrojem ponaučení pro současnost.
VHÚ Praha ve Vídni reprezentovali PhDr. Petr Janoušek, Ph.D., s příspěvkem o reflexi zkušeností československých vojáků z války v Zálivu a počátků mise UNPROFOR v 90. letech a Mgr. David Pazdera, který představil československý pokus o vytvoření vlastního náboje snížené balistické výkonnosti z druhé poloviny 40. let 20. století.
Podrobnější zpráva o letošní konferenci CSWG bude uveřejněna v časopise Historie a vojenství č. 3/2024.