29.5.2024 09:52

Univerzita Karlova a Filozofická fakulta UK děkovaly za soudržnost a podporu

Czech Republic Univerzita Karlova Marcela Uhlíková

Univerzita Karlova spolu s Filozofickou fakultou UK ve Velké aule Karolina dne 23. května děkovaly za podporu a soudržnost všem lidem z Karlovky, kteří se snaží zlepšovat atmosféru v univerzitním společenství po tragické události z 21. prosincem 2023.

Slova uznání, díků za nasazení a entuziasmus patřila na setkání k těm nejčastěji vyslovovaným. Všem zaměstnankyním a zaměstnancům Univerzity Karlovy, kteří svým dílem pomáhali a stále nepřestávají pomáhat při obnově chodu fakulty, v prvé řadě poděkovala Milena Králíčková, rektorka UK, a Eva Lehečková, děkanka FF UK.

Děkanka Lehečková mimo jiné přiblížila kroky, jež FF UK dosud učinila na cestě k ozdravení – zprovoznění nejvíce zasažených částí hlavní fakultní budovy ► Čtvrté patro hlavní budovy FF UK se částečně navrací svým uživatelům. Spolu s Andreou Hudákovou, proděkankou pro studium a přijímací řízení FF UK, pak ještě připomněly i podpůrné aktivity, kterými se fakulta neustále snaží podpořit každodenní pobyt a působení studujících a vyučujících v prostorách fakulty a jejího nejbližšího okolí ► Obnova akademického života na FF UK.

Slovy díků nešetřila ani Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj. Přítomným v sále rovněž nastínila činnost krizového štábu, jenž ani zdaleka nepřestává vyvíjet aktivity vedoucí k pospolitosti, důvěře v ostatní, respektu a lidskosti na půdě největší a nejstarší české univerzity ► O bezpečí na UK: Normální život pokračuje, není třeba se bát (ukforum.cz). Současně poskytla vyčerpávající přehled o tom, jakým způsobem bylo, je a bude naloženo s finančními prostředky, které se díky neuvěřitelné vlně solidarity dárců sešly na účtu Nadačního fondu UK; vybráno bylo nakonec přes 80 milionů korun.

„Prosím, buďte všímaví k pocitům a stavům svých kolegů a studujících, kteří mohou i následující měsíce prožívat dopady tragické události různě, i když nejsou přímo z Filozofické fakulty. Děkuji vám za to, že jste lidé,“ uzavřela členka kolegia své vystoupení.

V Karolinu se mluvilo též o úkolech, které stojí před bezpečnostním odborem rektorátu UK. Bezpečnostní manažerka Krystyna Ljubymenko informovala, kterak jejich naplnění přinese potřebné posílení bezpečnosti na celé univerzitě.

„Je příliš mnoho faktorů, které mohou člověka ovlivnit jak pozitivním, tak negativním způsobem. Nemůžeme vědět, co prožívá, jak přemýšlí a s čím se potýká každá osoba v našem okolí. Můžeme být ale všímavější, obezřetnější. Hlavně budeme vědět, jak se máme zachovat při mimořádných událostech a na koho se můžete obrátit. Vytvoření bezpečného prostředí je možné zejména díky vám všem, a za to vám patří dík,“ uvedla manažerka Ljubymenko. Připomněla též, že k aktivitám zaměřeným na bezpečnost na vysokých školách neodmyslitelně patří i semináře ► Téma bezpečnosti UK nepodceňuje. Svoje zkušenosti sdílí dál.

Dalším krokem, který univerzita v této oblasti plánuje, je vytvoření nového Centra resilience, které si bere za cíl podpořit studující a zaměstnané v jejich schopnostech a dovednostech zvládat krizové a zátěžové situace. V Čechách jde o unikátní iniciativu, na jiné vysoké škole nemající obdobu. Centrum se v prvé řadě hodlá, podle slov Jana Tesárka, jenž se přípravou strategie Centra resilience na UK aktuálně zabývá, zaměřit na bezpečí informační, na vzdělávání a také různé druhy psychosociální podpory studentů a zaměstnanců. „Resilience je důležitá dovednost nejen během velkých krizí a společenských disrupcí, ale také v běžném životě – je klíčová pro úspěšnou kariéru, ale i uspokojující osobní vztahy. Resilienci se přitom učíme celý život. A to mimo jiné znamená, že ji můžeme aktivně rozvíjet,“ řekl na setkání se zaměstnanci Karlovky Tesárek.

Závěr slavnostního odpoledne patřil koncertu. Přítomným ve Velké aule Karolina na varhany zahrál Jan Kalfus spolu s hobojistou Janem Thurim.

http://cuni.cz/UK-6311.html?locale=cz&news=22301