Tajemník úřadu Jan Tvrdek: Mým cílem je dobré jméno úřadu
Úřad městské části Praha 12 má od dubna tohoto roku nového tajemníka, je jím magistr Jan Tvrdek. Tajemník plní úkoly uložené mu zastupitelstvem, radou nebo starostou městské části a je nadřízený všem zaměstnancům úřadu, řídí a kontroluje jejich činnost. Představu o tom, kdo nově tuto důležitou funkci zastává, si můžete udělat z následujícího rozhovoru.
Když jsem se hlásil na pozici tajemníka, tak jsem měl představu o tom, že nastoupím do moderního otevřeného úřadu, který poskytuje kvalitní služby, otevřenou komunikaci a pozitivní přístup k řešení potřeb občanů a vytváří dobré pracovní podmínky pro své zaměstnance. Myslím, že úřad je moderní, funguje velice dobře, úředníci plní své povinnosti na velice dobré úrovni. Má představa se tedy shoduje s realitou.
Takže žádné velké změny neplánujete?
Organizační struktura dnešního úřadu odpovídá potřebám městské části. V blízké perspektivě se však neobejde bez určitých organizačních změn. Nejsem příznivcem unáhlených, nepromyšlených a překotných kroků, proto jsou tyto změny zatím jen v mé hlavě a na papíře, a hlavně pro změny nemám zatím dostatečně silný mandát – „jsem ve zkušební době“. I z tohoto důvodu „zatím“ jen svoji vizi o budoucnu úřadu projednávám s panem starostou, jednotlivými radními a vedoucími dotčených odborů.
Vy ale nejste na Úřadě MČ Praha 12 úplným nováčkem. Pracoval jste zde už v letech 2017 a 2018 na pozici vedoucího právního oddělení. Máte tedy srovnání. Jak vidíte úřad před těmi pěti lety a dnes?
Největší změnou ve fungování úřadu od mého dřívějšího působení na zdejším úřadu je sestěhování všech pracovišť do jedné budovy a tím zkvalitnění práce ve prospěch občanů, kteří nemusí běhat po vícero budovách v Modřanech a jsou obslouženi v jedné moderní budově.
Co považujte za nejdůležitější pro fungování úřadu?
Pro kvalitní fungování úřadu je potřeba mít kvalitní a spokojené zaměstnance. Což je velký problém, platy úředníků nedosahují takové výše jako v soukromém sektoru a to je velice znatelné hlavně v Praze. Z toho mně vychází, že kromě náročnosti na výkon a odbornost zaměstnanců je velice důležité se zaměřit na personální a mzdovou otázku. Zdroje na odměny zaměstnanců jsou omezené, a tak je potřeba nastavit pravidla tak, aby zaměstnanec s iniciativním a inovativním přístupem k plnění zadaných úkolů byl patřičně odměněn.
Jaké hlavní cíle si dáváte v nové funkci?
Záleží mi na budování dobrého jména tohoto úřadu. Takže mým cílem je dobré jméno úřadu.
Jak zatím hodnotíte spolupráci s panem starostou a radními?
Z dřívější doby znám jen dva radní, ostatní ne, a tak je to takové to oťukávání, poznávání se. Každý máme jiné priority a jiný styl řízení, a tak „ladíme“. Pozitivně hodnotím vstřícnost a otevřenost v komunikaci, zde bych chtěl hlavně vyzvednout pana starostu, s kterým jsme v každodenním pracovním kontaktu.
V minulosti jste přednášel na Policejní akademii ČR. Svou akademickou činnost jste již ukončil, nebo v ní budete i nadále pokračovat?
Ano, máte pravdu, od roku 2006 přednáším na Policejní akademii ČR v Praze na katedře krizového řízení, dlouhou dobu jsem tam zastával pozici tajemníka katedry, ale po rozhodnutí pracovat jako právník na zdejším úřadu v roce 2017 jsem z této funkce odešel a zkrátil si úvazek na polovinu. Ve své akademické činnosti v tomto zkráceném úvazku chci nadále působit, myslím, že je to prospěšné pro obě strany, je zde spojení teorie s praxí.
A jaké jsou vaše mimopracovní aktivity? Čemu se věnujete ve svém volném čase?
V mládí jsem se věnoval řadě sportů, jako například atletice, judu, fotbalu. Mimo sport rád čtu detektivky a sci-fi, mám rád pobyt v přírodě, dlouhou dobu jsem jezdil jako vedoucí a kuchař na sportovní a koňské tábory. V současné době se věnuji chalupě, občas si zajdu zaběhat, zajezdit si na horském kole a můžete mě potkat i na některé horské túře.
Děkuji za rozhovor.
Petra Svobodová
http://www.praha12.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=103816&id_org=80112