21.4.2022 19:41

Se spolufinancováním veřejné dopravy souhlasí většina měst a obcí

Czech Republic Krajský úřad Středočeského kraje

Rada kraje na svém dnešním zaměstnání řešila stav projednávání a zároveň pověřila Integrovanou dopravou Středočeského kraje (IDSK) k dalšímu projednávání s obcemi.

 „Obcím byl nový plánovaný koncept představen již v první polovině roku 2021. Do konce roku totiž byla dopravní obslužnost zajišťována na základě smluv uzavřených krajem, jednotlivými obcemi a dobrovolnými svazky obcí přímo s dopravci. Nebyl v tom však žádný systém. Některé obce a města platily neúměrné peníze, jiné nepřispívaly prakticky vůbec. Kraj nyní bude vystupovat jako jediný objednatel, který bude zajišťovat dopravní obslužnost celého kraje, a to na základě nových SDO. Samotné smlouvy poté uzavírá příspěvková organizace IDSK,“ popisuje celou genezi Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy a pokračuje: „Naším cílem bylo nastavit jednotný klíč pro výpočet příspěvku obcí do systému. Nová pravidla zohledňují nejen počet obyvatel obcí, ale také význam linky na obslužnosti lokality a četnost spojení. Obce se nově podílejí i na financování železniční dopravy.“

Celkový plánovaný počet obcí s nadstandardním rozsahem dopravy pro letošní rok je 958 z 1 144 obcí kraje. Z tohoto počtu byla již na konci března 2022 se 665 obcemi uzavřena smlouva o spolufinancování obslužnosti a s dalšími 111 obcemi byly SDO úspěšně projednány.

„V některých případech byl obcemi deklarován nesouhlas s navrhovanou výší příspěvků, přičemž většinově byl nalezen vzájemně akceptovaný kompromis, spočívající v úpravě rozsahu provozu, ať již jeho redukcí nebo jinou optimalizací. Předpokládáme, že i s těmito obcemi uzavřeme jednání do konce června,“ konstatuje Petr Borecký.

V několika případech se však ani přes opakovaná jednání nepodařilo dospět ke kompromisní variantě Zdrženlivě se k zavedení systému staví města Kladno a Mladá Boleslav. Nedojde-li k dohodě, bude muset kraj, respektive IDSK přistoupit v souladu se schválenou metodikou SDO k omezení nabídky spojení pouze na základní rozsah v duchu zákona a podle metodiky SDO.

Jelikož Středočeský kraj považuje obě města za důležité dopravní křižovatky a nechce si brát cestující jako rukojmí, bude oběma městům opětovně předložena nabídka dohody. Pokud ji však představitelé těchto měst nebudou akceptovat, bude kraj, prostřednictvím IDSK, nucen přistoupit k omezení dopravy v rozsahu znění zákona o veřejných službách v přepravě cestujících a který je definován metodikou SDO jako standard,“ vysvětluje Petr Borecký.

Rozsah a detaily těchto opatření jsou v tuto chvíli analyzovány odborníky v IDSK, jelikož kraj chce stále dát prostor pro jednání a zároveň nechce poškozovat obce v okolí těchto měst, se kterými se kraj již na SDO dohodl. Nesouhlas s navrženými příspěvky na nadstandardní rozsah dopravy vyjádřily také některé obce, které na zajištění obslužnosti v minulosti téměř neparticipovaly.

„Návazně na společná jednání zástupců obcí s IDSK byla projednána a odsouhlasena optimalizace dopravy. Tímto způsobem došlo k optimalizaci či omezení rozsahu dopravy například na Rožmitálsku, připravujeme úpravy na Podbrdsku, Mnichovohradišťsku, Dobrovicku, Stochovsku a dalších,“ zmiňuje postup kraje Petr Borecký.

http://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/se-spolufinancovanim-verejne-dopravy-souhlasi-vetsina-mest-a-obci;jsessionid=A667C601646CBC66C0DD658D66949377.liferay_s1?_33_redirect=https%3A%2F%2Fwww.kr-stredocesky.cz%2Fweb%2Furad%2Fhome%3Bjsessionid%3DA667C601646CBC66C0DD658D66949377.liferay_s1%3Fp_p_id%3D33%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-4%26p_p_col_count%3D1