Letecké snímky regionu budou základem digitální technické mapy. Výrazně pomohou v oblasti stavebního řízení a územního plánování na Vysočině
Spuštění nové technické mapy předchází její naplnění daty.
Kromě dat je nutné pořídit odpovídající počítačové vybavení a naprogramování informačního systému, který umožní uživatelům jednoduchý přístup k datům. Kraj Vysočina zajistí provoz tohoto informačního systému ve svém technologickém centru a umožní jej používat dalším pěti krajům.
Správnost pořízení dat a informačního systému je zajištěna k tomu vybraným nezávislým kontrolním dozorem.
Co digitální technická mapa řeší:
● zásadní zjednodušení získávání údajů o dopravní a technické infrastruktuře správců sítí (nutné pro stavební činnost)
● přístup k datům skutečného zaměření stavu území (doplňují přesně daným způsobem data katastru nemovitostí ), která jsou využitelná především pro plánování investic a stavební činnost, územní plánování, krizové řízení či správu majetku (pasporty)
● zásadní zrychlení a digitalizaci stavebního řízení
Jak Jan Břížďala upozorňuje, přístup k digitální technické mapě bude veřejný, bezplatný, data budou navíc poskytována formou opendat.
Pořízení digitální technické mapy je podpořeno z evropských dotací, konkrétně z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a to v případě Kraje Vysočina částkou 230 milionů korun. Kraje budou DTM provozovat v rámci přenesené působnosti na základě ustanovení zákona č. 47/2020 Sb., kterým se mění mj. zákon č. 200/1994 Sb., o zeměměřictví.
Podobným způsobem řeší digitální technické mapy ostatní kraje, cílový stav předpokládá spojení krajských map do jednotné DTM ČR a vznik bezešvé digitální technické mapy celé republiky.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id=4115188&id_org=450008