Plzeň patří fotografii. Sutnarka uspořádala sympozium a výstavy Boundaries
Na přelomu listopadu a prosince 2023 pořádala Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni již 12. ročník mezinárodního sympozia Boundaries, tentokrát s podtitulem Travel. Letos poprvé se sympozium vedle fotografie zaměřilo i na další oblasti audiovizuálního umění. Součástí sympozia je i čtveřice výstav.
Téma cestování už dlouho inspiruje umělce, spisovatele, básníky, fotografy, filmaře, hudebníky, sociology, vědce, inženýry i širokou veřejnost. Ve všech svých podobách je cestování tématem, které se vyskytuje v tvorbě současných umělců a které propojuje to, co je zde, s tím, co je jinde, známé s neznámým, rutinu s napětím nejrůznějších dobrodružství, bezpečí se zranitelností.
„Cílem symposia byla před dvanácti lety jednak podpora nově vzniknuvšího ateliéru Fotografie, především pak vytvoření stabilní platformy, která Plzni i Plzeňskému kraji bolestivě chyběla. Na rozdíl od jiných krajských metropolí zde naprosto absentuje pódium pro fotografii. Galerie a muzea se této výtvarné disciplíně buďto nevěnují programově, nebo naprosto sporadicky. Se symposiem vnikl každoročně se opakující projekt, který nejrůznějšími způsoby veřejnosti představuje současnou fotografickou tvorbu, nejvýznamnější autory, i obsahové proudy. Letos je do koncepce poprvé strukturálně zařazen okruh další multimediální tvorby, jako je animovaná a video tvorba nebo interaktivní i prostorové artefakty. Je to odpověď jednak na vnitřní transformaci fakultní struktury, rovněž ale reakce na rostoucí transdisciplinární charakter uměleckých výstupů,“ vysvětluje nový koncept Vojtěch Aubrecht, děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a zároveň zakladatel sympozia.
Třídenní program sympozia zahrnoval přednášky a workshopy tuzemských i zahraničních umělců, kurátorů a teoretiků, kteří se svým vlastním způsobem zabývají cestováním a některými z mnoha dalších souvisejících témat.
Michael Bielický představil své umělecké projekty, které se zabývají fyzickými i metafyzickými dimenzemi. Denisa Reshef Kera nabídla nový náhled na to, jako využívat kombinaci vědy, technologií a umění k zapojení veřejnosti do správy věcí veřejných. Martin Kollár hovořil o fotografické kronice zaznamenávající současnost a osvětlující absurditu a nevysvětlitelné jevy naší doby. Thomas Kuijpers provedl diváky svým sběratelským šílenstvím a podělil se s nimi o motivy, které jej k těmto projektům přivedly.
Nika Kupyrova se věnovala tvárné hranici mezi digitálem a analogem a práci s výstavním prostorem jakožto narativním prostředkem. Felice Moramarco nahlížel na koncept cestování jako na proces transformace, který se vyvíjí v čase a je ovlivňován setkáními s vnějšími činiteli. Sami Siva zkoumal roli fotografie při vytváření diachronního procesu mezi „vlastním já“ a „těmi ostatními“. A konečně Elejan van der Velde představil výběr svých prací v kontextu pasáže z knihy Espèces d’espaces autora George Pereca.
Přednášky byly přístupné i široké veřejnosti. Veřejnost zároveň mohla navštívit i čtveřici výstav, z nichž tři se nachází v Plzni a jedna v Praze. Během sympozia budou dvě výstavy zároveň hostit komentované prohlídky.