14.11.2023 11:34

Využití umělé inteligence pro identifikaci nadání. Kraj bude pilotovat projekt na základních školách v regionu

Czech Republic Krajský úřad Kraje Vysočina Marie Beňová

Na základních školách se nedaří identifikovat i několik desítek tisíc nadaných dětí.

„Při identifikaci školy téměř nevyužívají nástroje, které by umožnily systematické odhalování. Největší problém nastává u dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo u dětí s handicapy, jejichž nadání se nedaří podchytit. Nový komplexní systém by měl statistiky vylepšit,“ sdělil radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala s tím, že cílem je také vytipovat žáky, jejichž schopnosti mohou být limitovány například stresem nebo úzkostí a poskytnout jim cílenou podporu.

Právě stres nebo naopak nuda mohou při testování hrát velkou roli. Tomu by měl zamezit nástroj Invenio, vytvořený na Masarykově univerzitě, který po identifikaci nadaných žáků vytvoří pro školy a rodiče plán individuálního rozvoje dítěte. „Samotné testování probíhá formou hry, která dětí baví. Budou ji absolvovat ve skupinách v počítačových učebnách na školách, které se zapojí,“ přiblížil Jan Břížďala. Realizace je plánována od března 2025 do prosince 2028. Získané výstupy využijí pedagogicko-psychologické poradny, které s nimi budou dále pracovat. Projekt byl letos na podzim oceněn Technologickou agenturou České republiky. Již dříve Kraj Vysočina podpořil finančně ZŠ a MŠ Česká Bělá, ve které si budou moc žáci screeningové testování vyzkoušet.

Dosavadní systém je z velké části založen na zájmu motivovaných rodičů, kteří děti přivedou do pedagogicko-psychologické poradny k odbornému vyšetření. Identifikace nadaných dětí by se nově měla plošně odehrávat přímo na školách. Zvažuje se také možnost testování pohybového nadání.

http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4123286&id_org=450008