31.10.2023 10:26

K podzimu na Vysočině neodmyslitelně patří Bramborářské dny. Havlíčkův Brod letos hostil už 33. ročník

Czech Republic Krajský úřad Kraje Vysočina Eva Neuwirthová

Letošní ročník bramborářského semináře zahájil radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek.

Letošní ročník bramborářského semináře zahájil radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek, který ocenil práci regionálních pěstitelů brambor a vyzdvihl kvalitu i zdravotní stav letošní sklizně. Připomněl také studii, která byla zpracována v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov právě u brambor, zároveň je před ukončením další studie, která se zabývá pěstováním řepky v této oblasti. Výsledky jsou podkladem pro další jednání s Povodím Vltavy a ministerstvem zemědělství. „V současné době je prioritním zájmem kraje připravit systém, který by zajistil přímý prodej potravin pro veřejné stravování – v prvním kroku pro školní jídelny. Producenti potravin z Vysočiny by nabídli, bez ohledu na objem výroby, své produkty školám přímo, bez zprostředkovatelů, kteří mnohdy nutí výrobce snižovat cenu na úkor kvality. Potraviny budou čerstvé, lokální, sezonní a přidaná hodnota bude zůstávat v regionu, tedy i u našich zemědělců,“ představil záměry kraje radní Pavel Hájek.

Mezi hosty odborného semináře byl i ministr zemědělství Marek Výborný, který uvedl: „Brambory patří k tradiční typické české produkci a asi si nedovedeme úplně představit, jak by Česká republika bez brambor vypadala“. Mluvil o podporách této komodity z evropských a národních zdrojů a pěstitele brambor vyzval k většímu sdružování do organizací producentů, což jim podle jeho názoru umožní vyjednat lepší prodejní podmínky. Přítomným zemědělcům sdělil mimo jiné, že v letošním roce nebudou vypláceny zálohy na přímé platby, ale rozhodnutí budou vydávána co nejdříve. Zároveň přislíbil zachování kofinancování evropských peněz z národních zdrojů ve výši 65 procent. Sdělil, že pro naše zemědělce je nepřijatelné, aby byla výrazně omezována spotřeba přípravků na ochranu rostlin, protože už v současné době patří jejich spotřeba v česku k nejnižším v Evropské unii.

Ministr Výborný také předal ceny žákům, kteří uspěli v celorepublikové soutěži středních škol s názvem Bramborový květ Vysočiny 2023. Tato soutěž probíhala na Školním statku Humpolec, kde museli žáci prokázat kompletní znalosti o bramborách, od výživy brambor přes mechanizaci při pěstování brambor a poznávání odrůd brambor až po překlad odborného textu do anglického jazyka. Soutěže se zúčastnilo celkem 12 středních škol. Nejlépe se umístil Matěj Vejvančický ze Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy, druhé místo vybojoval Lukáš Jenča z VOŠ a SzeŠ Benešov a třetí místo patřilo Tadeáši Jantačovi z pořádající ČZA Humpolec.

Letošní úrodu brambor okomentoval přítomným předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Zdůraznil, že vlivem nepříznivého počasí se urodilo o 15 až 20 procent méně brambor než vloni, a nastínil, že jejich nedostatek pocítíme na trhu zjara. Při prodeji ve velkém teď pěstitelé za kilogram brambor dostávají okolo sedmi korun, což je více než předchozí dva roky a mohlo by to oživit zájem o jejich pěstování. Na druhou stranu kvůli dražším bramborám v obchodech by ale mohla klesnout jejich spotřeba, která v současné době představuje 65 kg na člověka a rok. 

Česká republika není dlouhodobě v pěstování konzumních brambor soběstačná. Podle Josefa Králíčka pokrývá domácí produkce spotřebu pouze ze tří čtvrtin a ročně se obvykle dováží okolo 150 000 tun brambor. Rozloha bramborových polí v porovnání s loňskem klesla o 3,4 procenta. Chladné jaro zdrželo sázení brambor hlavně na Vysočině. Čeští zemědělci měli letos brambory na 20 947 hektarech polí, dalších skoro 6 000 hektarů brambor bylo produkováno drobnými pěstiteli na zahradách.

Další přednášející z řad odborníků na pěstování brambor zhodnotili pěstování brambor v letošní sezoně. Hlavně se zabývali budoucností bramborářství např. používáním přípravků na ochranu rostlin, legislativou nebo odbytem. Kraj Vysočina na místě prezentoval vlastní sérii skládacích letáků s propagací zemědělských komodit s názvem Chutě Vysočiny a také přivezl oblíbené sýry a uzeniny vyrobené na Školním statku v Humpolci.

  • Více informací Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • [email protected]

http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4123042&id_org=450008