Výrobky světové kvality, které pomáhají Ukrajině i Izraeli
STV GROUP: Stovky tisíc kusů munice do celého světa
STV GROUP je součástí skupiny STV, která byla založena v roce 1994. Jde o rodinnou firmu, která ve výrobě navazuje na prvorepublikovou První čs. muniční továrnu ve stejném místě. S 800 kmenovými zaměstnanci se zabývá především produkcí munice všech ráží od pistolového střeliva po dělostřeleckou munici, provádí kromě jiného také opravy, údržbu a modernizace těžké bojové techniky.
Podle ministryně obrany Jany Černochové je společnost STV GROUP jednou z nejúspěšnějších u nás: Patří mezi největší podniky českého obranného průmyslu a je mimochodem jediným výrobcem velkorážové munice pro minomety, tanky a děla. „Letos jsme uvedli do provozu novou linku na plnění velkorážových střel trhavinou. Technologie využívá principu plnění těl střel tzv. šnekováním, která snižuje vznik mezer a bublin v trhavině při tuhnutí. Výsledkem je maximální možná kvalita trhavinové náplně a bezpečnost munice jako celku,“ podotýká David Hác, předseda správní rady firmy.
Díky vysokému stupni automatizace vyrobí v Poličce dle ráže 56 až 150 tisíc kusů munice za rok, více než dvě třetiny jdou na export do států NATO či třetích zemí. Společnost je rovněž klíčovým dodavatelem pro Armádu ČR. „Konkrétně jde o munici pro nová děla CAESAR 8x8CZ, pancéřovky RPG-7, vrtulníky H-1, minomety EXPAL, tanky T-72 a dále minometnou munici 60 mm, kulometnou munici 12,7x99 NATO. Kromě toho provádíme opravy a údržbu houfnic DANA a dříve i opravy BVP-2. Vojákům dodáváme také taktické vybavení,“ doplnil Hác.
Od prvních momentů války posílá STV GROUP na Ukrajinu dělostřeleckou munici a těžkou vojenskou techniku. A stejně rychle zareagovala i v případě Izraele, kam v nejbližších dnech poputují tři tisíce kusů plátů do balistických vest. „Je to balistický plát kategorie 3, je to tvrdá balistika, která se vkládá do nosiče plátů a slouží primárně k ochraně osob. Měli jsme je na skladě a byli jsme schopní je velmi rychle expedovat,“ sdělil Hác.
Podle ministryně obrany již česká ministerstva udělila licenci na jejich vývoz. O tuto a další pomoc požádala Ministerstvo obrany ČR izraelská vládní agentura SIBAT. „Napsali nám své prosby na dodávku některého materiálu, který momentálně zjišťujeme, jestli můžeme poslat. Platí, že pokud ta možnost bude, rádi Izraeli v maximální možné míře pomůžeme,“ uvedla Jana Černochová s tím, že pokud by Izrael požádal o vyslání české polní nemocnice, „i zde jsou nějaké možnosti“.
PBS Velká Bíteš: Unikátní technologie pro letouny a vrtulníky
Ministryně obrany Jana Černochová si prohlédla výrobní proces také ve firmě PBS Velká Bíteš. Škála výrobků společnosti je nesmírně široká: Od turbínových motorů, přes pomocné energetické jednotky pro letadla a vrtulníky až po kryogenní zařízení pro švýcarský CERN.
Právě díky PBS patří ČR do elitního, pouze sedmičlenného, klubu výrobců leteckých turbínových motorů v dané výkonnostní kategorii. Firma je také jedinou ze čtyř na světě, které vyrábějí pomocné energetické jednotky (APU) certifikované Evropskou agenturou pro bezpečnost v letectví (EASA). „Jedná se, velice zjednodušeně řečeno, o startéry hlavních motorů letadel a vrtulníků, konkrétně pro letouny L-39, L-59, L-159 či 10tunové víceúčelové vrtulníky,“ vysvětlil Milan Macholán, generální ředitel PBS Velká Bíteš.
Mimochodem s novou pomocnou energetickou jednotkou s označením PBS APU SPARK40 už firma vyhrála tendr na dodávky těchto jednotek do středně těžkého armádního vrtulníku v jedné z členských zemí NATO. První prototypy začne dodávat na konci letošního roku, poté plánuje rozjet sériovou výrobu.
Motory PBS najdete v letounech od Ameriky po Asii, v současnosti je vyrábí především pro bezpilotní zařízení (např. drony) nebo střely s plochou dráhou letu. Ty jsou dodávány do USA, spojeneckým zemím a nasazovány jsou také pro boje na Ukrajině.
I produkce této firmy míří ze tří čtvrtin do zahraničí. „Jedná se o spojenecké trhy, ale také vybrané země Asie, především Indii a v neposlední řadě o Ukrajinu, kterou podporujeme nejen dodávkami, ale také velmi úzkou spoluprací s některými tamními leteckými výrobci,“ podotkl Milan Macholán.
S ukrajinskou konstrukční kanceláří Ivčenko Progress vyvíjející letecké motory pro civilní a vojenskou sféru například podepsala PBS v létě memorandum o spolupráci týkající se nového proudového motoru AI-PBS-350 s výkonem 3400 newtonů. Firmě Ivčenko Progress, která motor vyvinula, se tak otevřou nové trhy s novými zákazníky, obě firmy budou také spolupracovat na jeho dalším technickém vývoji a výrobě. Co se týče pomoci Izraeli, nabízejí se podle ministryně obrany i zde možnosti, jak tento blízkovýchodní stát podpořit.
PBS je také jednou z firem, s níž už je dojednaná průmyslová spolupráce na projektu F-35 – konkrétně půjde o spolupráci s Lockheed Martin. S firmou Pratt&Whitney zase připravuje spolupráci v rámci APU pro letouny 6. generace.
„Tato společnost je důkazem, že české ruce a české hlavy jsou schopné konkurovat v celosvětovém prostředí i v oblasti těch nejsložitějších technologií,“ vyzdvihla schopnosti místních pracovníků ministryně.