Nové přednáškové sály i zázemí pro návštěvníky. Do jihlavského muzea se příští rok vrátí stavbaři
S nejrozsáhlejšími stavebními úpravami se počítá ve velkém dvoře muzea.
Krajské muzeum se dlouhodobě potýká s nedostatkem prostorů pro vzdělávací akce, které aktuálně pořádá ve dvou menších místnostech, kam se nevejde ani jedna školní třída. Chybí také adekvátní sociální a technické zázemí.
Budovy jihlavského muzea Vysočiny situované do vnitrobloku doposud sloužily jako odborná zázemí, pracovny, sklady a depozitář. Jejich neustále se zhoršující stavební i technický stav ale přestává splňovat současné požadavky. „Stavební zásah by byl v krátkodobém časovém horizontu nevyhnutelný. V největším objektu, kam nyní veřejnost nemá přístup, vznikne mimo velkého a menšího přednáškového sálu také ateliér, který bude současně sloužit i jako hvězdářská pozorovatelna s možností využití mobilních dalekohledů na venkovní terase. Pravidelné akce muzea ve spolupráci s astronomy jsou u návštěvníků velmi oblíbené a úspěšně u veřejnosti téma astronomie popularizují,“ doplnil Roman Fabeš. Stavební úpravy se dotknou také velkého dvora před budoucím edukačním centrem, kde vznikne posezení pro návštěvníky.
Od roku 2017 je archeologické oddělení muzea centralizovaným pracovištěm archeologie pro všechna krajská muzea. „Archeologové pracují na velmi omezeném prostoru, zpracování nálezů nyní probíhá v podstatě improvizovaně v muzejních prostorech, které jsou zrovna volné a k dané činnosti vhodné,“ sdělil náměstek.
Koncem září bylo Muzeum Vysočiny Jihlava slavnostně otevřeno po devítiměsíční rekonstrukci fasád obou budov na náměstí. Muzeum tak získalo zpět svou podobu z přelomu 19. a 20. století. Novinkou jsou i obměněné expozice. Plánovaný projekt přístavby a rekonstrukce by do chodu muzea neměl zasáhnout. Návštěvníkům budou nové expozice přístupné po celou dobu navazující modernizace.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4122821&id_org=450008