V případě úspěšného výsledku jednání o pořízení Embraeru C-390 Millennium se zvýší schopnosti naší armády v zabezpečení letecké přepravy materiálu, těžké vojenské techniky i osob, doposud jsme se museli spoléhat na naše spojence.
Armáda ČR v současné době nevlastní letoun na střední a velké vzdálenosti s dobou doletu minimálně 12 hodin, který by byl zároveň schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou.
Nákupem Embraeru bychom získali další nástroj pro zvládání situací, jako je například evakuace z krizových oblastí. Může sloužit také jako prostředek zdravotnického odsunu osob MEDEVAC a díky systému vzdušného hašení ho lze využít i v boji s rozsáhlými požáry. Z paluby C-390 lze mimo jiné provádět všechny druhy vzdušných výsadků osob i padákového shozu nákladu.
Letoun musí dle požadavků disponovat systémy vlastní ochrany, které zajistí komplexní ochranu při přistání i vzletu v krizových oblastech se zvýšeným rizikem, například při působení v zahraničních operacích.
V několika členských zemích NATO nyní probíhají akviziční procesy k pořízení letounů Embraer C-390. Jedná se o Maďarsko a Nizozemsko a letoun se chystá pořídit i sousední Rakousko. V současnosti letouny C-390 provozuje nejen Brazílie, domovská země společnosti Embraer, ale také Portugalsko.
,,Konkrétním krokem bylo zahájení jednání s cílem dosáhnout co nejnižší ceny a zároveň co nejkratšího termínu dodání. Zároveň mě těší, že na výrobě komponentů pro letouny Embraer C-390 se podílí již několik let česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE a.s.,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. „Ministerstvo obrany se dlouhodobě snaží o zapojení českého obranného průmyslu do všech strategických projektů. Podpora tuzemského průmyslu patří mezi jeden z bezpečnostních zájmů ČR a zároveň koresponduje s novou Obrannou strategií ČR. Dobré zdrojové zajištění armády nám zajistí silnou a spolehlivou obranu. Chceme, aby z armádních zakázek profitovala nejen armáda, ale i naši občané – třeba právě tím, že dojde k rozšíření pracovních příležitostí,“ dodala.