Zahájení demolice areálu bývalého vepřína v Letech u Písku
V pátek 11. 3. 2022 byla v NEN (Národním elektronickém nástroji) publikována veřejná zakázka na demolici bývalého vepřína v Letech u Písku. Do uplynutí termínu k podání jsme obdrželi 17 cenových nabídek. Následně došlo k formálnímu i obsahovému posouzení, jehož výsledkem bylo zvolenínabídky od společnosti AWT rekultivace, a. s. Podpis smlouvy bude v blízké době následovat.
Nyní přichází na řadu jeden z posledních kroků nutných proúspěšnou demolici a následnou výstavbu památníku – předání staveniště. To proběhne v rámci veřejné akce, která se uskuteční 22. 7. od 13 h v bývalém areálu vepřína v Letech u Písku.
V rámci akce vystoupí osobnosti veřejného i politického dění, které se zasadily o nový památník Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Návštěvníci v tento den získají také poslední možnost si areál vepřínaprohlédnout, tentokrát za přítomnosti pamětníků a aktivistů.
Vepřín, který byl v provozu od 70. let 20 století až do jara 2018, stojí na místě bývalého pracovně kárného a posléze sběrného tábora. Od srpna 1942 se stal areál v Letech u Písku (stejně jako jeho obdoba v Hodoníně u Kunštátu) tzv. cikánským táborem, v němž byly na rozdíl od dvou předchozích typů zařízení vězněny v nelidských podmínkách celé romské rodiny – došlo tak ke změně na tábor koncentrační. Tzv. cikánským táborem I – Lety prošlo 1309 osob, z nichž nejméně 326 zde zahynulo. Většinu těchto obětí tvoří děti. V roce 1943, bezprostředně po hromadných transportech mužů, žen i dětí na téměř jistou smrt do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau, byly budovy tábora srovnány se zemí a spáleny.
V blízkosti letského nouzového hřbitova obětí (cca 300 m od místa tábora) byl v roce 1995 umístěn památník a celé místo se v roce 1998 stává kulturní památkou (KP), jež byla v roce 2012 Památníkem Lidice upravena – došlo k vystavěníamfiteátru, repliky vězeňské ubikace, parkoviště a naučnéstezky. Od roku 2018 je správcem KP Lety Muzeum romské kultury.
Po vykoupení vepřína státem v roce 2018 bylo Muzeum pověřeno zřizovatelem vepřín zbourat a na jeho místě vybudovat nový památník: Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Ten by měl býtdůstojným místem uctění památky obětí, stejně tak je však jeho cílem připomínat tragická fakta spojená s existencíletského tábora. Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová doplňuje, že „památník musí také vzdělávat a informovat o historii Romů a Sintů v Čechách ve 20. století, vysvětlovat kořeny nenávisti, diskriminace a podnítit diskusi k tematice lidských práv i zlepšení vzájemného soužití.“
Na demolici vepřína dle časového harmonogramu naváže I. etapa projektu výstavby nového památníku, během které budevybudováno návštěvnické centrum s expozicí a multifunkčním sálem. Zároveň dojde k revitalizaci prostoru KP Lety. Tuto etapu výstavby významně financuje projekt KU-PDP01-001 – Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintův Čechách v programu KU – Program kultura v rámci Fondů EHP 2014–2021, dále Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo financí ČR. Projekt bude pokračovat II. etapou– zrealizováním krajinářsko-architektonické podoby celého areálu památníku včetně venkovní části expozice a pietní úpravy místa někdejšího tábora (Stezka paměti vedoucí od budovy plánovaného návštěvnického centra ke kruhovému památníku, kde stával protektorátní tzv. cikánský tábor). Samotná demolice vepřína je financována Ministerstvem kultury ČR.