11.10.2023 13:37

Tendr za desítky miliard na druhý úsek metra D provází pochybnosti. Vedení Prahy a dopravní podnik spekulacím nahrávají

Czech Republic Transparency International ČR

Zaměstnanci Metrostavu měli ale podle zjištění Seznam Zprávy kolegům ze Subterry pomáhat se získáním veřejné zakázky. Další otazníky vzbuzují také zavádějící reference a postoj DPP, který kolem tendru komunikuje velmi netransparentně.

Výběr dodavatele této zakázky za desítky miliard korun se děje v době, kdy stále nejsou jasně nastaveny procesní audity a nápravná opatření související s kauzou Dozimetr, která propukla v červnu loňského roku a týkala se právě pražského dopravního podniku.

„My v TI, novináři a zejména široká veřejnost stále čekáme, jak dopadne vyšetřování týkající se kauzy Dozimetr a hlavně, jak se k celé věci postaví politici tak, aby se minimalizovala korupční rizika u veřejných zakázek a rozpočtů. Stále nemáme informace, že by vedení Prahy realizovalo byť jediný audit či podniklo významnější kroky vedoucí k sebereflexi a vyhodnocení rizik a pravidel,“ vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře Transparency International (TI).

„Situace kolem metra D tak jen nahrává možným spekulacím, že se nejedná o čistou hru a výběrové řízení mohlo být zmanipulováno,“ dodává.

Přijde Praha o miliardy z EU?

Znepokojení nad vedením výběrového řízení na nový úsek metra v Praze vyjádřila dle informací České televize i Evropská investiční banka. Ta poskytla hlavnímu městu úvěr v objemu cca 23 miliard korun a nyní zvažuje, že ho zruší. Bez něj tak bude chybět projektu klíčové financování.

Hlavním kritikem výběru je konsorcium firem Porr-Vinci-Marti, které podalo nejlevnější nabídku. DPP ho pro nedostatky vyloučil. Konsorcium nyní podalo trestní oznámení pro podvod, jak uvádí iRozhlas.cz.

Podle našeho právníka a člena správní rady TI Petra Leyera bylo vyloučení nejlevnějšího dodavatele chybou.

„Podle dostupných informací nebyly důvody pro vyloučení levnější nabídky tak závažného charakteru, aby se nedaly napravit v dalším průběhu zakázky, a rozhodně neměly hodnotu přes 2 miliardy korun,” přibližuje.

„Kromě vyloučení nejlevnější nabídky se kolem zakázky vrší další pochybnosti a Dopravní podnik hlavního města Prahy jejich objasnění nepomáhá. Nakonec jestli Subterra linku metra D postaví včas a za nabízenou cenu za 30 miliard, budeme ještě všichni rádi,“ objasňuje Petr Leyer.

Klíčová role dohledového ÚOHS?

O tom, zda tendr proběhl dle pravidel bude velmi pravděpodobně znovu rozhodovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v létě tendr nepravomocně zrušil na základě prosincové námitky od společnosti Metrostav DIZ z koncernu Metrostav, která paradoxně mohla firmě Subterra znemožnit zakázku získat, aby pak v záři ÚOHS uznal argumenty z rozkladu DPP a regulérnost tendru potvrdil. Věc však stále nemusí být ukončena, protože další účastníci veřejné zakázky podnikají právní kroky za účelem zvrácení stávajícího stavu.

„Veřejné zakázky jsou jednoznačně korupčně rizikovým prostředím. V případě metra D se ukazuje naplno, jaké tlaky velké zakázky doprovází. Důvěra v celý proces i mezi účastníky je na dně a nemáme pocit, že by politici usilovali o nějaké systémové zlepšení,“ říká náš vedoucí právník Jan Dupák.

Dodejme, že TI spolu s dalšími nevládními organizacemi dlouhodobě prosazují potřebnou reformu antimonopolního úřadu, která by zlepšila dohled nad veřejnými zakázkami a zefektivnila fungování úřadu.

Celý proces výběrů na druhý úsek metra D budeme v TI nadále sledovat, tak jako jsme to v minulosti dělali v případě joint venture projektu za 60 miliard korun mezi Prahou a developerskou společností Penta.

http://www.transparency.cz/tendr-za-desitky-miliard-na-druhy-usek-metra-d-provazi-pochybnosti-vedeni-prahy-a-dopravni-podnik-spekulacim-nahravaji