Fakulta pedagogická zahájila podzimní oslavy 3/4 století velkou konferencí
Před 75 lety, přesně 14. září 1948, vznikla plzeňská pedagogická fakulta, nejstarší součást Západočeské univerzity.
Fakulta pedagogická ZČU proto 15. září uspořádala konferenci Proměny vzdělávání, jíž zahájila podzimní fázi oslav 3/4 století vysokoškolské přípravy učitelů v Plzni.
Proměnu vzdělávání a s ním i samotné fakulty přiblížil děkan Pavel Mentlík v úvodní řeči konference. Ze zakládajících dokumentů fakulty nejprve ocitoval, že byla zřízena, aby „vychovávala nové učitelské generace v socialistickém duchu, v kterém vede národ prezident republiky Klement Gottwald a vláda Antonína Zápotockého“. Citát je důležitým svědectvím o době, v níž fakulta vznikla, ale také o hodnotách, k nimž formování budoucích učitelů tehdy směřovalo. Odráží dobu, od níž uplynulo mnoho času.
Jakou proměnou fakulta i celé vzdělávání od roku 1948 prošlo, ukázala právě slavnostní konference. Doložila, že nejde pouze o důsledek technologického vývoje, který se propsal zásadně do oblasti vzdělávání a přípravy učitelů, ale i o celkovou proměnu hodnot odrážejících se ve struktuře přípravy učitelů, cílech a v podobě fakulty jako takové.
Na konferenci se přihlásilo více než 90 akademických pracovníků a pracovnic nejen z ČR, program probíhal v sedmi pracovních skupinách a doprovázela ho výstava vydavatelů učebnic a firem, které se zabývají využitím originálních technologií ve vzdělávání. Pracovní skupiny se věnovaly tématům Kompetence, Technologie ve výuce, Didaktika přírodních věd, Didaktika jazyků, Kreativita a Pedagogické praxe. Originální formát měla takzvaná Geosekce zaměřená na přípravu učitelů zeměpisu. V porovnání s ostatními sekcemi šlo o formálně poněkud volnější, ale o to barvitější diskuzní prostor.
Součástí programu byly i dvě plenární přednášky. Přednáška Dominika Dvořáka Inovace kurikula: Jaké změny potřebujeme a kdo je dokáže realizovat vyvolala bohatou diskuzi, která pokračovala i později během přestávek na občerstvení. Zahraniční hosty zastupovala brazilská kolegyně Gladis Falavigna s inspirativní přednáškou How the Brazilian educational system works, the organization and federative structure.
Na závěr dne plného zajímavých přednášek, rozhovorů i debat nabídli organizátoři panelovou diskuzi na téma Umělá inteligence ve výuce na vysokých školách. Jak poznamenal panelista Martin Richter, bylo vidět, že „téma budí velký zájem, když je v aule přítomno stále ještě tolik kolegů, ač byl konferenční den náročný, a navíc je pátek podvečer“. Pestrou sestavu panelu dále tvořil emeritní rektor ZČU Miroslav Holeček, Miloslav Konopík z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd a Jana Šindlerová z Univerzity Karlovy.
Organizátoři konference děkují všem hostům a pevně doufají, že se podaří toto milé setkání opět zopakovat!