13.9.2023 12:45
Konference představila zkušenosti z mostecké praxe při pomoci ohroženým dětem
Czech Republic
Krajský úřad Ústeckého kraje
Ondřej Nitsch
Vláda České republiky se zavázala k posílení systému ochrany dětí a v posledních letech vyvinula velké úsilí k odstranění nedostatků v této oblasti. Tyto snahy se promítají do Národní strategie ochrany práv dětí na období 2021–2029 (Národní strategie) a do tří aktuálně připravovaných důležitých legislativních změn v oblasti podpory ohrožených dětí, jejich rodin a sociálních službách.
Jedním ze systémových problémů je nedostatečná včasná identifikace ohroženého dítěte. Proto je jedna z priorit posílení nabídky asistenčních a preventivních služeb. Cílem není jen účinně předcházet případům ohrožení dětí, ale zároveň snížení nutných omezení rodičovských kompetencí a počtu dětí nucených vyrůstat mimo vlastní rodinu.
Společnost Society for All (SOFA) vyvinula a pilotně ověřila model v rámci projektu Signály. Ten zahrnuje kartu KID („Kooperace, Identifikace, Důvěra“), která usnadňuje včasnou identifikaci ohrožených dětí. Karta vznikla ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zdravotnictví, předními českými psychology a neziskovým sektorem. Projekt tak zahrnul mezioborovou spolupráci zaměřenou na poskytování preventivních a podpůrných služeb ohroženým dětem. V rámci projektu vznikly i metodické příručky a systém e-learningu. Byly rozvíjeny související činnosti podporující budování potřebných kompetencí a nástrojů, které pomáhají zajistit účinné a efektivní zavádění přístupů k řešení konkrétních případů.
Radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková během konference zdůraznila: „Děti jsou to nejcennější, co máme a je třeba je ochraňovat. V tomto směru je potřeba propojení všech organizací a oborů, které se touto problematikou zabývají. Cením si toho, že byl projekt Signály úspěšně pilotován právě v Ústeckém kraji. Pro kraj je ochrana dětí téma zásadní, stejně jako zavádění praktických kroků vedoucích ke zlepšení jejich životní situace.“
Představovaný model integrované prevence a včasné identifikace ohrožených dětí byl totiž SOFA poprvé zaveden a testován v ORP Most, kde měl pozitivní dopad na životy ohrožených dětí a jejich rodin. S podporou UNICEF se nyní tento model zavádí v dalších třech krajích (šesti ORP), aby se
na základě získaných zkušeností podpořilo jeho rozšíření na celostátní úroveň jako
součást reformy systému ochrany dětí.
http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=1780030&id_org=450018