Orel Addy ze záchranné stanice Pavlov slavil o víkendu 30. narozeniny
Oslava začala komentovanými prohlídkami záchranné stanice, kde se návštěvníci seznámili s místními obyvateli, například lišákem Lukášem nebo muflonem Muffi. Malí hosté ocenili malování na obličej, mohli absolvovat šest stanovišť se soutěžními úkoly, zúčastnit se ekoher a vysoutěžit si špekáček jako chutnou odpolední svačinku. Úspěch měl i fotokoutek, odkud si zájemci mohli rovnou odnést fotku, například se sovou pálenou Žofkou.
Kraj Vysočina se podílel na narozeninové akci orla Addyho stánkem s ukázkami lesní pedagogiky, který zajistili zaměstnanci krajského odboru životního prostředí a zemědělství. Děti poznávaly druhy zvířat, jejich stopy, slyšely hlasy různých lesních zvířat, přiřazovaly větvičky dřevin ke správným plodům a šiškám a vyzkoušely si, jak daleko doskočí a jakému zvířeti se v délce skoku podobají. Za splněné úkoly obdržel každý účastník drobný dárek. Kraj Vysočina ve spolupráci s kolektivním systémem EKO-KOM, a.s. zajistil stánek s aktivitou Tonda Obal na cestách a zde si děti skládaly puzzle a dozvěděly se zajímavosti z třídění odpadu do barevných nádob.
„Jsem rád, že jsem mohl předat originální narozeninový dort a koupací bazének oslavenci, který jej v těchto parných dnech jistě ocení,“ podělil se o dojmy radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek: „Orel skalní Addy je gurmán, pohrdá kuřecím masem a nejraději má křepelky, potkany nebo křečky. Jeho požadavkům tak podléhal i narozeninový křečkův dort. Addymu přeji, ať se mu i nadále daří a děkuji stanici za péči, kterou svým svěřencům věnuje.“
Kraj Vysočina činnost Stanice Pavlov každoročně finančně podporuje a v letošním roce poskytnul na provoz stanice 1 500 000 Kč. V jednání je i podpora výstavby nových voliér a záchranného centra, na pokrytí části nákladů má záchranná stanice už přislíbenou podporu z Operačního programu životní prostředí.
„Lesní pedagogiku zajišťovali v Pavlově zdarma pracovníci krajského úřadu a pro zkušené lesní pedagogy to byla letošní už dvanáctá akce. Obyvatelé kraje mají kladný vztah k místu, kde žijí, mají znalosti o životním prostředí a doceňují význam přírody i její různorodost. Často na setkání s obyvateli Vysočiny slýchám, že je potřeba informovat mládež i dospělé o významu lesa, pestré dřevinné skladbě nebo péči o lesní zvěř. I proto se rád s kolegy z krajského úřadu pravidelně akcí lesní pedagogiky účastním,“ dodává závěrem radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.