24.7.2023 10:02

Havárie v Sevesu a planetární meze znečištění

Czech Republic Arnika

Před 47 lety došlo v chemické továrně společnosti Icmesa v Sevesu k havárii, při níž se 10. července 1976 do ovzduší uvolnily 2 kg vysoce toxických dioxinů.

Na následky otravy onemocnělo 200 lidí. Projevilo se příznaky jako je tzv. chlorakné. Havárii připomínáme, protože dioxiny nejsou toxické látky patřící do historie, se kterými bychom se už dnes nemuseli potýkat. Vznikají dál běžným provozem zařízení jako jsou spalovny odpadů, chemická výroba anebo hutnictví, jen se tak děje v daleko menších množstvích. Problém je, že dioxiny jsou nebezpečné již ve stopových koncentracích.

Arnika společně se sítí IPEN upozornila před dvěma roky na to, že v popílcích ze spaloven odpadů končí každoročně celosvětově 14 - 15 kg dioxinů, vyjádřených v toxickém ekvivalentu. Problémem je, že mnohem více jak polovinu z tohoto množství je současnými regulemi doporučeno ponechat bez kontroly. „To znanmená, že si dovolíme globálně mimo režim kontrolovaných odpadů pustit takové množství těchto toxických látek, že by mohlo naplnit aktuálně stanovenou maximální tolerovatelnou dávku pro populaci 133 planet Zemí,“ komentuje rozsah problému vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika RNDr. Jindřich Petrlík a dodává, že „To je evidentní příklad, jak lidstvo přesáhlo v chemickém znečištění bezpečné planetární hranice.“

Chemické znečištění je jednou z pěti planetárních mezí, které lidstvo již překročilo. Z těchto mezí se nejvíce mluví o klimatické změně, kterou v tyto dny výrazně pociťujeme.

http://arnika.org/novinky/havarie-v-sevesu-a-planetarni-meze-znecisteni