Zastaralý průmysl měl na ovzduší Ukrajiny větší dopad než válka
„V žádném případě nechceme bagatelizovat katastrofální dopady války na životy Ukrajinců a škody na životním prostředí, jež způsobuje,“ říká vedoucí výzkumného týmu World from Space Jan Labohý. „Snímky dálkového průzkumu Země nicméně ukazují, že válka má spíše lokální dopad v konkrétních místech explozí a požárů. Dříve jsme nad průmyslovými oblastmi Kryvbasu a Donbasu viděli souvislou vrstvu znečištění s významnými hodnotami i v rámci celé Evropy (3). Od únorové invaze však došlo k významnému poklesu celkového znečištění ovzduší, které je nejspíše způsobeno uzavřením nebo přerušením provozu většiny průmyslových zařízení a vysídlením obyvatelstva,” dodává.
Podle Marcely Černochové ze sdružení Arnika studie potvrdila, že provoz zastaralých technologií v těžkém průmyslu je zásadní hrozbou pro lidské zdraví i životní prostředí. „Při poválečné obnově Ukrajiny je nezbytné vyloučit investice do technologií, jež nebudou splňovat technické a ekologické normy Evropské unie. Obyvatelé Ukrajiny si nezaslouží, aby průmyslové koncerny vydělávaly peníze na úkor jejich zdraví,“ uvádí.
Oleksij Angurec z ukrajinské nevládní organizace Zelený svět připomíná, že je důležité využívat i jiné metody než dálkový průzkum z vesmíru a popsat skutečný rozsah válečných škod. „Zatímco na znečištění ovzduší se výbuchy projevují jen po omezenou dobu, obáváme se značné kontaminace zemědělské půdy a zdrojů pitné vody. Vzhledem k tomu, že válka stále pokračuje, je detailní průzkum možný jen v omezené míře,“ říká expert, který připravuje ve spolupráci s českými odborníky analýzy některých lokalit.
„Arnika letos zahajuje projekt na mapování dopadů války na ukrajinské životní prostředí,“ vysvětluje Marcela Černochová. „Studie o znečištění ovzduší je pouze první z řady analýz, jež musíme provést. Výsledky naší práce pak pomohou určit prioritní lokality k sanaci a ochránit zdraví lidí, kteří tam stále žijí nebo se plánují po osvobození vrátit,“ doplnila. Arnika v Ukrajině pracuje od roku 2017 díky podpoře Programu transformační spolupráce MZV ČR a do svých aktivitu zapojuje řadu místních organizací a odborníků. Studii pracující se satelitním mapováním znečištění mapující předválečnou situaci vydala Arnika už v roce 2020 (4).
Kontakt:
Martin Zelinka (Arnika) – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 770 143 103
Poznámky
(1) Studie “Air pollution in Ukraine as seen from space: the effects of the war” je ke stažení: https://arnika.org/air-pollution-in-ukraine-from-space-in-2022
(2) Hlavní závěry studie:
(3) Studie ‘Air Pollution in Ukraine from space’ z roku 2020: https://arnika.org/en/publications/air-pollution-in-ukraine-from-space
(4) Dopady války na životní prostředí shrnuli odborníci na nedávné online konferenci “The Environmental Consequences of the Russian War in Ukraine: together for the future recovery of the Ukrainian Environment” (odkaz: https://cleanair.org.ua/en/event/the-invasion-of-ukraine-by-russia-and-the-resulting-war/)