29.6.2023 09:01

Stošestka: Jak jsme roky prosazovali ochranu oznamovatelů a proč je nakonec zákon „vykostěný“?

Czech Republic Transparency International ČR

V říjnu 2019 přijal evropský parlament návrh směrnice o ochraně oznamovatelů, se kterou přišla Evropská komise. Směrnici jsme jako členský stát EU měli implementovat do české legislativy do konce roku 2021. A konečně je to tady, Česká republika má (sice rok a půl po termínu, za což nám hrozí pokuta) zákon o ochraně oznamovatelů!

Transparency International ale už roky před zmíněnou směrnicí bojovala za větší ochranu. Oznamovatelé nejsou v dobré pozici, mohou jim například hrozit odvetné kroky. TI ČR i s Rekonstrukcí státu po větší ochraně volaly již dlouho. Jaká ta cesta byla? Můžeme vůbec nějaké vlády nebo politiky za jejich přístup k whistleblowingu pochválit? Do studia přišli právníci obou organizací: Věněk Bonuš z Rekonstrukce státu a Jan Dupák z TI ČR.

<span data-mce-type="bookmark" style="display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;" class="lazy lazy-hidden mce_SELRES_start"></span>

<span data-mce-type="bookmark" style="display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;" class="mce_SELRES_start"></span>

Poslouchejte nový díl Stošestky – podcastu naší protikorupční organizace. Podcast moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.

http://www.transparency.cz/stosestka-jak-jsme-roky-prosazovali-ochranu-oznamovatelu