19.5.2023 09:13

Speciální dron kontroloval vnitřní části chladicích věží

Czech Republic Skupina ČEZ Marek Sviták

Prozkoumat stav vnitřních betonových částí a přitom najít i nepatrné odchylky.

Takový byl úkol inspekčního týmu VZÚ Plzeň se speciálním dronem pro stísněné prostory, který v těchto dnech ukončil kontroly vnitřních částí dvou temelínských věží.

„Drony a roboty ke kontrolám velkých nebo špatně přístupných míst začínáme využívat ve spolupráci s dodavateli stále častěji. Například v Jaderné elektrárně Dukovany jsme dron využili ke kontrolám vnitřních částí kondenzátoru. Rozhodně touto cestou chceme jít na našich elektrárnách i do budoucna,“

konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Kontrolní zařízení v hodnotě miliónů korun obsluhovali dva pracovníci. Vlastní kontroly pak zvládli za necelých 16 hodin. „Jde o vizuální inspekci, kdy pomocí dronu zmapujeme potřebné betonové části. Na ploše odpovídající budějovickému náměstí dokážeme přesně identifikovat místa, která budou potřebovat v budoucnu nějakou údržbu. Mimochodem během kontrol obou věží jsme nasbírali téměř jeden terabyte dat,“ uvedl vedoucí kontroly Filip Schmidt, z VZÚ Plzeň.

Dosud prováděli pracovníci tyto vizuální kontroly pomocí dalekohledu, případně přistavili plošinu pro detailnější zmapovaní. Naopak dron se může přiblížit na vzdálenost několika centimetrů a kamera s vysokým rozlišení místo dokonale zaostří. Nahrávaný záznam navíc umožňuje opakované posouzení. Přibližně do měsíci předají odborníci z VZÚ Plzeň výsledky elektrárně.

„Výstupy budou důležité i pro tak zvanou prediktivní údržbu. Tedy provedení údržby v optimální době a rozsahu ještě předtím, než by došlo k nějakému problému,“

uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Kontroly probíhaly uvnitř bezletové zóny elektrárny. I když dron se pohyboval uvnitř technologie, musel jeho provozovatel získat povolení od Úřadu pro civilní letectví.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16 tisíc činností včetně 82 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/specialni-dron-kontroloval-vnitrni-casti-chladicich-vezi-177147