Historicky první setkání ředitelů krajských příspěvkových organizací s Radou Středočeského kraje
V nabitém konferenčním sále pražského TOP Hotelu zahájila setkání hejtmanka Petra Pecková.
„Jsem ráda, že se nám podařilo toto historicky první setkání uskutečnit. Ředitelé a ředitelky se nikdy s předchozími vedeními neviděli, neznají se ani navzájem. Středočeský kraj má celkem 268 příspěvkových organizací. Jsou to dětské domovy, dětská centra, střední školy, speciální školy, muzea, galerie, domovy seniorů a další organizace v oblasti sociální, ale třeba také Krajská správa a údržba silnic, IDSK a další. To oni dělají pro kraj tu nejdůležitější práci.“ uvedla při přivítání hostů hejtmanka.
Na programu bylo několik bodů: představení systému výdajů Středočeského kraje do jednotlivých oblastí působnosti příspěvkových organizací a nový finanční systém Croseus. Ten má jednak příspěvkovým organizacím zjednodušit administrativní práci a zároveň kraji jako zřizovateli usnadnit kontrolu hospodaření. Hejtmanka dále seznámila ředitele s procesem digitalizace krajské samosprávy: „Naším cílem je digitalizací dosáhnout maximálního zjednodušení veškerých administrativních procesů. Zavádíme elektronické podpisy, elektronické podávání žádostí o dotace… Také brzy uvedeme nový web kraje pro ještě otevřenější komunikaci. Podporujeme rozvoj vysokorychlostního internetu a s mobilními operátory jsme uzavřeli memorandum, jehož cílem je zabezpečit dostupnost mobilního signálu.“ Tyto procesy jsou nastaveny také pro zjednodušení administrativní práce příspěvkových organizací. „Mapujeme procesy, které lze digitalizovat, realizujeme digitalizační proces v souladu se strategií České republiky, digitalizujeme s možností participace na příspěvkové organizace a obce. K tomu je určený např. Participační rozpočet. Snažíme se co nejvíce usnadnit administrativní práci.“ uvedla hejtmanka.
Ředitelé byli také seznámeni s činností Regionální dotační kanceláře, jejíž ředitel, Václav Chytil přítomným nabídl pomoc kanceláře při identifikaci dotačních možností, přípravách zadávacích dokumentací pro veřejné zakázky a další užitečné služby v oblasti dotací. Dalšími body programu bylo představení finanční aplikace Platební portál, který kraj vyvinul pro zjednodušení administrativní zátěže při správě poplatků. Tato aplikace je zřízena zejména pro města, obce, spolky, sportovní a zájmové kluby. Zástupce ředitele krajského úřadu odprezentoval přítomným výsledky průzkumu spokojenosti příspěvkových organizací s prací krajského úřadu a jeho jednotlivými odbory.
Na závěr seznámil radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák ředitele příspěvkových organizací s průběhem probíhající pasportizace krajského majetku: „Zahájili jsme první etapu pasportizace evidencí majetku z odboru školství, který je právě z hlediska objemu majetku největší. Do konce roku bychom měli mít vysoutěženého dodavatele softwarového řešení, které nám umožní do evidence majetku zanášet veškeré změny, v případě rekonstrukcí či například při výměně oken. Celý proces evidence a řízení majetku se tím výrazně zjednoduší a zefektivní.“
Po skončení dopoledního bloku prezentací měli ředitelé příspěvkových organizací prostor jednak pro prodiskutování nejrůznějších problémových oblastí s přítomnými radními či zástupci jednotlivých odborů krajského úřadu, jednak se mohli se svými kolegy vzájemně podělit o své zkušenosti s vedením příspěvkových organizací.