Diskuze k výročí „algoritmické“ války
„Největší rozdíl oproti dřívějšku je ten, že si dnes připouštíme, že klasická válka v Evropě hrozí a je třeba se chystat na nějaký delší konflikt většího rozsahu se sofistikovaným protivníkem,“ uvedl Karel Řehka hned v úvodu diskuze s tím, že tato skutečnost se odrazí ve strategických dokumentech, které jsou v současnosti revidovány.
Profesoři z Fakulty sociálních studií MU Jan Holzer a Miroslav Mareš své příspěvky zaměřili na politologické aspekty ruské agrese a ve druhém panelu pak zástupci jednotlivých složek Armády ČR shrnuli vliv a dopad konfliktu v jejich oblasti. Jaroslav Galba z CBVSS poukázal na skutečnost, že jde o konflikt multidoménový, který plně zapojuje „nové“ domény. Plukovník gšt. Radek Haratek se pak věnoval konkrétně kybernetické doméně: zdůraznil četnost a závažnost kybernetických útoků, které Rusko vůči Ukrajině nasazovalo zejména před vypuknutím kinetické vojenské operace.
Všichni řečníci se shodli, že válka na Ukrajině je předobrazem konfliktu, který reálně hrozí i České republice. Lze si z něj ale vzít velké množství ponaučení na politické, strategické, operační i taktické úrovni, které výrazně zvýší připravenost ČR a jejích aliančních partnerů na takovýto konflikt. Připravenost znamená důvěryhodné odstrašení a jedině díky němu lze takovémuto konfliktu předejít.
http://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/diskuze-k-vyroci-_algoritmicke_-valky-242308