Spolupráce Královéhradeckého a Banskobystrického kraje sílí. Slovenští partneři podpoří kandidaturu Broumova
„Naše kraje pojí nejen partnerství, ale také podobnosti regionů, mezi které patří například rozloha nebo pohraniční oblasti s obdobnou problematikou. S partnerským Banskobystrickým krajem máme výborné vztahy a díky vzájemné spolupráci a podpoře si můžeme být v mnohém inspirací. Jsem potěšen, že tomu není jinak ani v souvislosti s kandidaturou Broumova na Evropské hlavní město kultury, a že se při návštěvě slovenské delegace v organizačním týmu přímo v areálu broumovského kláštera podařilo tento výjimečný projekt představit a navázat kontakty. Věřím, že i díky tomuto partnerství bude rok 2028 rokem, kdy se celá Evropa sejde v Broumově,“ řekl hejtman Martin Červíček.
Sedmitisícový Broumov jako historicky nejmenší kandidát postoupil do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028 v loňském roce. Prostřednictvím titulu chce mimo jiné posilovat kulturní a umělecké komunity na národní i mezinárodní úrovni, rozvíjet pomalý kulturní turismus, podporovat aktivní zapojování obyvatel do rozvoje evropských malých měst a venkovských oblastí nebo přitáhnout nové investice a kreativní mladé lidi.
„Celková koncepce projektu mě velmi nadchla především proto, že komunikuje důležitá témata, která jsou aktuální i u nás. S Královéhradeckým krajem máme mnohé společné, a to včetně národnostně smíšeného území. Jako kraj se rádi zapojíme do projektu Broumov 2028 a pokusíme se ho vhodně využít například pro otevření důležitých kulturních témat v Banskobystrickém kraji,“ doplnil spolupráci předseda Banskobystrického samosprávného kraje Ondrej Lunter.
Dvoudenní pracovní návštěva se netýkala jen participace na projektu Broumov 2028, ale obsáhla i další oblasti. Inspirací pro zvyšování bezpečnosti v Banskobystrickém kraji se pro slovenskou delegaci stala návštěva výjezdového střediska Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje, kde ředitel krajských hasičů David Pouč představil fungování integrovaného záchranného systému a celkovou spolupráci jednotek hasičů, policistů a záchranářů.
Další jednání se dotkla i oblastí inovací a investic, se kterými delegaci seznámilo Centrum investic, rozvoje a inovací v čele s prvním náměstkem hejtmana Pavlem Bulíčkem odpovědným za tuto oblast. O krajském školství, jeho projektech a plánovaných aktivitách promluvil náměstek pro školství a sport Arnošt Štěpánek.
Bodem programu se uskutečnila také exkurze v závodě Škoda Auto Kvasiny. Účastníci si prohlédli výrobu automobilů a dozvěděli se více o spolupráci kraje s největším zaměstnavatelem, který se významně podílí na rozvoji Rychnovska. Na exkurzi navázala návštěva Vyšší odborné a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou, která vzdělává žáky ve velmi žádaných technických oborech v oblasti automobilového průmyslu.