11.1.2023 21:46

Výcvik ukrajinských vojáků, dodávky materiálu i návrh poválečné obnovy. Úspěch CZ PRES by se neobešel bez Ministerstva obrany

Czech Republic Ministerstvo obrany ČR

„V prvé řadě jsme museli řešit a koordinovat zejména pomoc válkou zasažené Ukrajině. Jako země, která mezi prvními začala Ukrajinu podporovat dodávkami vojenského materiálu, jsme přirozeně i na evropské úrovni prosazovali zejména finanční podporu této zemi prostřednictvím evropského mírového nástroje. Podíleli jsme se ale aktivně i na spuštění asistenční výcvikové mise pro ukrajinské vojáky, do které velkým dílem přispíváme. A i za to chci zástupcům Armády ČR, velitelům, kteří mají za sebou první výcvikové dny, moc poděkovat,“ zdůraznila ministryně Černochová během slavnostního aktu v nově zrekonstruované budově armádního muzea na Žižkově.

Vojenská asistenční mise na podporu ukrajinských vojáků (EUMAM UA) byla spuštěna 14. listopadu loňského roku, dva měsíce po neformální ministeriádě v Praze. V tuto chvíli se jedná o největší misi EU, jejímž cílem je vycvičit okolo 15 tisíc ukrajinských vojáků. Poprvé v historii se vojenská mise EU odehrává na území členských států. Přispívají do ní kromě Maďarska všechny členské země plus Norsko. ČR je přitom jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů.

Ukrajina pomohla prohloubit spolupráci EU a NATO

Konflikt na Ukrajině se podle Simony Bučilové Altschulové, hlavní koordinátorky českého předsednictví v resortu obrany, odrazil i v prohlubování spolupráce mezi EU a NATO a v implementaci Strategického kompasu EU – tedy dvou dalších prioritních oblastech Ministerstva obrany ČR pro předsednictví.

„Vedle toho jsme na evropské úrovni prosadili také celou řadu opatření, která pomáhají zlepšit evropskou obranu a podpoří i modernizaci naší armády. Velkým úspěchem je nepochybně dohoda o vzniku mechanismu pro společné obranné nákupy, tzv. EDIRPA. Tento projekt bude znamenat podporu evropského průmyslu a inovací, což je pro obranu velice důležité,“ sdělila.

Díky ČR se zintenzivnila výměna informací mezi EU a NATO, podařilo se zapojit Velkou Británii do projektu Stálé strukturované spolupráce k vojenské mobilitě a pořádaly se pravidelné brífinky pro nečlenské státy za účelem sdílení informací o obranné agendě EU.

V rámci resortu Ministerstva obrany se uskutečnilo celkem 18 aktivit, kdy počet účastníků se pohyboval v rozmezí od 60 do 300 osob, zdůraznila Simona Bučilová Altschulová.

  • Během českého předsednictví se uskutečnily 3 hlavní aktivity včetně neformální jednání ředitelů pro obrannou politiku MO, neformálního jednání Rady FAC ve formátu ministrů obrany a neformálního zasedání Vojenského výboru EU.
  • Proběhly 4 velké konference zaměřené na implementaci Strategického kompasu, technologie, hybridní působení a udržitelnou energii, 4 semináře zaměřené na obranné pánování, vojenskou mobilitu, vesmír a vojenské školství, 7 výjezdních zasedání stálých pracovních skupin EU a 10 aktivit menšího rozsahu v gesci vojenské části Stálého zastoupení EU v Bruselu.

http://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vycvik-ukrajinskych-vojaku--dodavky-materialu-i-navrh-povalecne-obnovy--uspech-cz-pres-by-se-neobesel-bez-ministerstva-obrany-241583