Number of results: 72
Jak změny ovlivní české zemědělce?
„Vnímáme tlak ze strany Evropské komise i některých členských států EU na to, aby Česko ustoupilo od přísných preventivních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do našich chovů. Nicméně potenciální škody způsobené omezením pro obchodování jsou minimální oproti tomu, kdyby došlo k potvrzení…
Změna se týká preferenčního kritéria č. 10 v rámci čtvrtého kola příjmu žádostí v Programu rozvoje venkova. Toto kritérium zohledňuje velikost obhospodařované půdy žadatelů. Ministerstvo bez projednání navýšilo bodové hodnocení pro podniky obhospodařující 150–2 500 hektarů půdy z 8 na 10 bodů.
Jednání s ministrem Výborným se účastnilo vedení Agrární komory České republiky, Potravinářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Za zemědělce se účastnili také zástupci Asociace soukromého zemědělství, PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a Zemědělského svazu.
„Myslivecký zákon jednoznačně potřebuje aktualizovat, ale vládní novelizaci považujeme v současné situaci za riskantní. Navrhované změny by vedly k narušení činnosti mnoha mysliveckých sdružení, a především by nepřispěly k řešení hlavního problému, kterým je přemnožená zvěř a s tím související…
Zástupci zemědělských nevládních organizací jednali ve Větrném Jeníkově tři hodiny o stavu agrárního sektoru v České republice a jak se vláda postavila k pětici hlavních priorit, s nimiž souhlasily Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků,…
Jen za loňský rok se české zemědělství podle oficiálních statistik propadlo v meziročním srovnání o 45 procent a situace pěstitelů plodin a chovatelů hospodářských zvířat i dalších oborů navazujících na prvovýrobu je stále horší.
O protestních akcích proti vládě rozhodlo představenstvo a dozorčí rada Agrární komory ČR a představenstvo a kontrolní komise Zemědělského svazu v pondělí 4. března.
„Protesty sílí po celé Evropě a připojují se k nim i zemědělci v Česku. Jejich cílem není jakkoliv znepříjemnit život lidem, ale především upozornit české i evropské politiky na problémy farmářů.
“Vítáme, že se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zabývá cenovým vývojem potravin, i když zatím jen u mléka, mouky, másla, vajec a kuřat.