Politici začínají brát startupovou scénu vážně. Slibují systémovou podporu a změnu přístupu
Změnu postoje politických stran ilustruje už samotný fakt, že pozvání do debaty přijali volební lídři šesti stran, které mají šanci usednout v příští Poslanecké sněmovně. Za ANO diskutoval místopředseda ANO Karel Havlíček, ODS reprezentoval ministr dopravy Martin Kupka, náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman zastupoval STAN, vládní zmocněnec pro umělou inteligenci Jan Kavalírek přišel za TOP 09. Startupovou problematiku komentovali také lídr Pirátů v Jihomoravském kraji Michal Švagerka a kandidát KDU-ČSL z kraje Vysočina Benjamin Činčila.
„Dosud se politici účastnili nanejvýš odborných panelů, nikdy však startupovou scénu neřešili v takovém rozsahu a kontextu. Historicky první politická debata s tímto zaměřením je důkazem, že startupy už nejsou okrajovým tématem a stávají se součástí strategických diskuzí o budoucnosti české ekonomiky,“ říká Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a venture investic agentury CzechInvest.
Debatu iniciovala Česká startupová asociace společně s CzechFounders, Startup Kitchen a agenturou CzechInvest „Skutečnost, že jsme jako státní agentura spolupořádali debatu lídrů politických stran na toto téma, je důležitým poselstvím směrem ke startupové komunitě. Deklaruje, že stát a jeho představitelé si uvědomují současnou proměnu ekonomiky a že začíná panovat shoda na tom, jakým směrem se má naše země posouvat,“ komentuje generální ředitel CzechInvestu Jan Michal.
Rezonují hlavně startupový zákon a dotační podpora
Mezi hlavní diskutovaná témata patřilo spuštění přípravy startupového zákona nebo zavedení takzvaného 28. režimu na úrovni EU, který by českým firmám usnadnil expanzi na jednotný evropský trh. „Přijetí národní startupové legislativy samozřejmě neodstraní všechny překážky, kterým startupový ekosystém v Česku čelí. Je ale dobrým signálem pro všechny tuzemské podnikatele i zahraniční investory, že to Česká republika se změnou přístupu myslí opravdu vážně,” dodává Jan Michal.
Jako klíčové oblasti označili politici i více než stovka zástupců z řad startupů aktuálně projednávanou legislativu týkající se zaměstnaneckých akcií ESOP, podporu rizikového kapitálu a obecnou koncepci dotační politiky. „Pokud chceme, aby v Česku vznikaly a zůstávaly inovativní firmy s globálním
potenciálem, potřebujeme jejich systémovou podporu. Žádné ad hoc dotace, ale jasný legislativní rámec, dostupný kapitál a strategický přístup státu, podobně jako se snažíme se startupy pracovat v našem projektu Technologická inkubace. Tato debata ukázala, že zájem tu je. Teď ho musíme co nejefektivněji přetavit v konkrétní kroky,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj z agentury CzechInvest.
Podle ní je nutné si uvědomit, že startupy v úplném začátku často stojí pouze na silném nápadu, bez ověřeného byznys modelu, bez zákazníků a investorů, a právě v této fázi čelí zakladatelé největšímu riziku. „Smysluplné dotace a incentivy mohou startupům pomoci překlenout toto období a zvýšit jejich šanci získat následné soukromé investice. Určitě se ale musíme vyvarovat plošné podpoře. Smyslem dotací není být levným zdrojem peněz pro dotační turisty, ale musí cílit adresně, s jasným záměrem, časovým omezením a měřitelným dopadem. Cílem je připravit firmy na růst a učinit je atraktivními pro investory, nikoliv je uměle udržovat při životě,” vysvětluje Tereza Kubicová.
Startupy a stát se spolu musí naučit komunikovat
Debata mimo jiné ukázala, že i přes výrazné úspěchy některých hráčů je česká startupová scéna stále ještě velmi mladá a názory na její fungování se formují jak mezi startupisty, tak politiky. „Vážím si toho, že startupy už jen nezvažují odchod do zahraničí, ale celý sektor se začíná profesionalizovat a lobovat ze své zájmy. Důkazem je nedávný vznik České startupové asociace. I díky tomu se startupům dostává stále větší pozornosti ze strany politiků, kteří jsou ochotni vnímat dění na startupové scéně, naslouchat jejím potřebám a snad i postupně přetavovat slova do reálných opatření. Důležité je, že jsme dospěli do momentu diskuze soukromého a státního sektoru,“ uvádí Ivo Denemark.
Názory si tříbí také politici. Někteří ale už nyní překvapují hloubkou znalostí a mírou detailu, se kterou na problematiku nahlížejí. Všichni zúčastnění vyjádřili souhlas s výsledky průzkumu, který pro předvolení debatu realizoval AI startup Lakmoos, který mimochodem prochází programem Technologická inkubace agentury CzechInvest. Podle jeho zjištění 80 procent AI respondentů věří, že právě startupy, inovace a technologické firmy mohou přispět k lepší budoucnosti Česka. 77 procent dotázaných by také ocenilo, aby se startupová a inovativní scéna stala jednou z priorit budoucích vlád.
„Za podstatné považuji to, že můžeme stavět na dosavadních zkušenostech a přístupech. Řekněme si upřímně, že máme co inovovat, ale také už víme, co a jak. A já skutečně vnímám, že nastala příležitost, abychom konečně začali realizovat plány a strategie, pro které zatím chyběla nejen dostatečná podpora, ale také všeobecné pochopení a shoda napříč politickým spektrem,“ dodává Tereza Kubicová.
Kontakt pro média:
Zdeněk Vesecký
PR manažer a tiskový mluvčí
+420 724 591 667
[email protected]