Rus zadržený minulý týden na pražském letišti je již v Německu
Pozemní předání proběhlo na Společném centru policejní a celní spolupráce v Petrovicích.
Eskorta cizinecké policie převezla zadrženého muže ve středu dopoledne z litoměřické věznice přímo na hranice s Německem, kde na něj na společném pracovišti českých a německých policistů v budově bývalého hraničního přechodu Petrovice/Bahratal čekalo několik německých kolegů. Po pár minutách nutných k vyřízení formalit a výměny českých pout za německá, pokračoval muž do Německa k příslušnému soudu.
Jen za středeční dopoledne se v Petrovicích uskutečnilo předání tří pachatelů trestné činnosti, dvou z Německa do ČR a jednoho z ČR do Německa vypátraných díky využití Schengenského informačního systému – společné policejní databáze státu EU a Schengenu.
Rychlé rozhodnutí o předání umožnil Evropský zatýkací rozkaz (EZR), která v rámci EU zásadně zjednodušil procesy při dopadení hledané osoby v druhém členském státě. Je to jeden z nástrojů, které umožňují efektivní boj s kriminalitou napříč EU a Schengenem, odstraňující formality i několik úrovní rozhodování a využívající princip vzájemného uznávání rozhodnutí, tj. že si vzájemně věříme.
Proto, aby mohl být hledaný na základě EZR vůbec vypátrán slouží Schengenský Informační Systém (SIS), který zajišťuje okamžité sdílení informací přímo všem policistům (četníkům apod.) ve všech 31 připojených státech (a i na Europolu, Frontexu nebo Eurojust). V systému jsou vedeny hledané osoby, osoby pohřešované včetně ztracených dětí, hledané věci, ale také nežádoucí cizinci, aby se jim zabránilo vstupu nebo cizinci, kteří mají nařízeno vycestovat, aby se toto zkontrolovalo. Důležitou součást záznamů v SIS k osobám jsou také daktyloskopické informace. Právě v případě dopadeného, přes 10 let v rámci Schengenu hledaného Rusa, byl záznam otisků prstů zásadní, umožnil odhalení jeho skutečné identity a jeho zadržení na pražském letišti. V rámci celé Evropy se postupně rozšiřují možnosti dotazy podle otisků využít v každodenní práci policie. Výše uvedený případ byl první, kdy se takto podařilo v ČR dopadnout osobu hledanou za účelem zatčení, Policie ČR má však už řadu zkušeností se záchytem nežádoucích cizinců, které se právě díky otiskům v SIS podařilo na vnější hranici identifikovat a nevpustit.
Projekt Schengenského informačního systému v ČR zastřešuje ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci, které plní roli centrály SIRENE, tedy řeší všechny zásahy na osoby a věci vypátrané v SIS a správu systému po uživatelské stránce. Technicky pak systém v ČR zajišťuje policejní Národní centrum informačních a komunikačních technologií, na evropské úrovni pak agentura EU euLISA. Systém v současnosti obsahuje přes 93 milionů záznamů a je nejpoužívanějším nástrojem policejní spolupráce s téměř 400 tisíci vypátraných osob a věci v roce 2024.
http://policie.gov.cz/clanek/rus-zadrzeny-minuly-tyden-na-prazskem-letisti-je-jiz-v-nemecku.aspx