Na cestě do LA 2028. Lakros i squash ale můžete sledovat i letos na Světových hrách
Na Světových hrách v Čcheng-tu se představí české týmy ve šestičkovém lakrosu a squashi, sportech, které už míří na olympiádu v Los Angeles 2028. Český lakrosový tým, kombinující zkušené hráčky i juniorky, usiluje o lepší umístění než při předchozích hrách díky lepší přípravě a podpoře sportovních institucí. Squash, rychlá hra s míčkem letícím až 240 km/h, také směřuje k olympijskému debutu, přičemž české reprezentanty na Světových hrách doprovází naděje na kvalifikaci do Los Angeles, i když cesta na olympiádu bude velmi náročná.
Lakros patřil do programu olympijských her v letech 1904 a 1908 a byl ukázkovým sportem v letech 1928, 1932 i 1948. Tehdy v klasické verzi. Teď se hra původních amerických obyvatel ze 12. století vrací v rychlé, dynamické a divácky atraktivní podobě „sixes“, při níž spolu hrají dva šestičlenné týmy v utkání na 4 x 8 minut.
Šestkový lakros se představil na Světových hrách v roce 2022, kde Češky patřily mezi nejlepších osm týmů planety. Teď v Čcheng-tu budou usilovat o další úspěch. „Určitě chceme skončit lépe než posledně, tým je kvalitnější, mnohem lépe připravený fyzicky,“ říká vedoucí týmu Iveta Drbohlavová.
Družstvo tvoří zkušené hráčky i juniorky. „Je to tak půl napůl, chemie si dobře sedla. Vyzkoušeli jsme si to v kvalifikaci na Světové hry. Tým funguje perfektně, holky jsou dobré v útočné i obranné fázi. Určitě máme co zlepšovat, ale chtěli bychom tým ponechat v tomto složení a pracovat s ním i další tři roky. Máme v něm i dvě hráčky, které žijí v USA a mají české pasy. Dostaly se na prestižní turnaj All America. Doufáme, že to bude velká pomoc. Do týmu zapadly dobře, trenérům se složení povedlo namixovat ideálně,“ dodává Drbohlavová.
Týmu pomáhá i to, že se lakros vrací mezi olympijské sporty. „Dostali jsme mnohem větší podporu od Národní sportovní agentury, která má i program na podporu ženských týmových sportů. Také nám pomáhá resortní sportovní středisko OLYMP. Můžeme si dovolit výjezdy do zahraničí a hrát s kvalitními týmy v Británii. Už jsme tam byli loni a letos na podzim pojedeme znovu. Díky tomu tým trochu vyrostl a nasbíral zkušenosti a kvalifikoval se i na Světové hry,“ míní Iveta Drbohlavová.
A doufá, že v Los Angeles nebude lakros na olympijském programu naposled. „Amerika je jeho kolébkou, těší se tam velké popularitě. Ale i v Austrálii, kde budou další v roce 2032 hry v Brisbane, je velmi populární. Věřím, že zůstaneme na olympiádě i dál.“
Fofr mezi skleněnými stěnami
Squash je raketová hra, při které míček létá v proskleném kurtu rychlostí až 240 kilometrů v hodině. Vyžaduje od hráčů a hráček rychlé reakce i změny směru, přesnost i pružnost a pohyblivost. „Naživo je to strašný fofr,“ říká Tomáš Fořter, generální sekretář Českého squashe.
Squash se zatím představil jako ukázkový sport na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires 2018, ale tuhle intenzivní hru také čeká olympijská premiéra v roce 2028 v Los Angeles. Jeho velkým fanouškem a podporovatelem je obchodník a miliardář Mark Walter, mimo jiné vlastník baseballových LA Dodgers a basketbalových Lakers či spoluvlastník ženského basketbalového týmu LA Sparks. Také on hraje roli v rozvoji světového squashe.
„Celkově dělá mezinárodní federace PSA v posledních deseti letech dobrou práci. Daří se jim zvyšovat dotace na turnajích, masivně se zlepšila propagace a vysílání,“ dodává Fořter.
Největší světový boom zažíval squash v 70. a 80. letech. V Česku se rozvíjel od 90. let a stále je populární i jako rekreační sport. Na vrcholové úrovni v něm zářil Jan Koukal, v Česku dlouho neporazitelný a velmi úspěšný i na mezinárodní scéně. Nyní na něj navazují hráči s vyrovnanou úrovní. „V Evropě patříme do širší špičky,“ dodává Tomáš Fořter.
Na Světových hrách v Čcheng-tu se představí Viktor Byrtus, juniorský mistr Evropy z roku 2019, spolu s ním Jakub Solnický, Michaela Čepová a také juniorka Karolína Šrámková. „Je šikovná, pracovitá a zapálená. Chce jít studovat medicínu, ale i to je možné kombinovat se sportem,“ věří Fořter.
V Číně se představí v mužské i ženské kategorii po 32 reprezentantech. Na olympijské hry v Los Angeles bude cesta těžší – tam se dostane jen 16 squashistek a stejný počet squashistů. „Ještě neznáme kvalifikační pravidla, naše federace tvrdí, že to bude kombinace umístění ve světovém žebříčku a kvalifikačních turnajů. Uvažují o tom, že by využili kontinentální hry. Šance dostat se na olympijské hry je vždycky, ale se šestnácti hráči to bude dramaticky těžší,“ míní Fořter.