7.7.2025 13:17

Paměť národa Karlovarský kraj představuje nový projekt „Živá paměť pohraničí"

Czech Republic Krajský úřad Karlovarského kraje Jitka Čmoková
AI summary

Od května 2025 realizuje Post Bellum z. ú. ve svých regionálních pobočkách Paměti národa projekt “Živá paměť pohraničí”, který cílí na rozvoj pohraničí a příhraničí České republiky, především pásmo bývalých Sudet. Prostřednictvím seznámení s regionálními dějinami chce podpořit vztah obyvatel, především mladé generace k prostředí a regionu, ve kterém žijí.

Cílem projektu „Živá paměť pohraničí“, realizovaného díky podpoře z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, je přispět k formování udržitelného rozvoje v oblasti pohraničí a příhraničí v provázaných aktivitách a působení občanské společnosti. České pohraničí je v rámci projektu vymezeno celým územím bývalých Sudet, a to v jejich plné šíři. V rámci projektu tak spojily své síly všechny regionální pobočky Post Bellum – Paměti národa, které svým geografickým záběrem pokrývají celé vybrané území. Byť je projekt „Živá paměť pohraničí“ postaven na principu celostátní rozvojové intervence, má každá pobočka v rámci tohoto projektu vlastní regionální téma, projektový záměr, individuální cíle i skladbu aktivit, které reflektují především vlastní potřeby regionu, potřeby místních komunit a studium lokální historie.

Stejně tak je tomu i v Karlovarském kraji, kde chce Paměť národa Karlovarský kraj projektem navázat na svoji dosavadní dokumentační, výstavní nebo vzdělávací činnost a rozvíjet o další místa a témata. „U nás jsme si zvolili téma zapomenutých míst paměti, které chceme právě díky tomuto projektu oživit a rozvíjet. Místa nebo události, které měly být zapomenuty, ale přitom jsou důležitou součástí regionální historie a ukazují, jak potřebné je smíření se s minulými generacemi, jejich příběhy a činy. Ať už proto, že jsou spojena s těžkými vzpomínkami nebo nespravedlností, s příběhy lidí, kteří se často jen ocitli ve špatný čas na špatném místě, postavili se, ať už svou vinou a přičiněním, nebo vinou politických událostí, na špatnou stranu….téma hranic mezi lidmi, hranic názorů i mezi národy, uzavřených hranic mezi státy a další,“ představuje ideovou linku koordinátorka projektu Paměti národa Karlovarského kraje Zdeňka Kučerová.

V projektu se kromě historického, archivního a terénního výzkumu bude věnovat vzdělávání široké veřejnosti i mladé generace a informování veřejnosti o regionální paměti a dědictví minulosti, síťování a rozvoji nových partnerství, organizaci kulatých stolů a komunitních setkání a dalších akcí.

„Konkrétně mohu prozradit, že se v projektu „Živá paměť pohraničí“ věnujeme nejzápadnější zaniklé obci Újezd u Krásné a fenoménu tzv. Železné opony a překračování hranic v této části regionu až po katastr města Hranice. V Nové Vísce chceme ve spolupráci s Rotary klubem Karlovy Vary oživit pietní místo u Kaunznerova kříže, a především zmapovat a připomenout tragickou událost, kdy zde došlo k vraždě čtyř původních německých obyvatel. Ve spolupráci s Plesnou připravujeme zážitkový vzdělávací program pro školy na téma česko-německých vztahů v expozici TOSTA Plesná a o oživení paměti se snažíme také v místě bývalého ženského koncentračního tábora ve Svatavě, kde s městysem Svatava připravujeme navazující přeshraniční projekt.“ dodává ředitel Paměti národa Karlovarský kraj Jaroslav Vyčichlo.

(TZ Post Bellum)

http://www.kr-karlovarsky.cz/aktuality/pamet-naroda-karlovarsky-kraj-predstavuje-novy-projekt-ziva-pamet-pohranici