Eliška Olšáková: I přes množství změn jsem ráda, že zákon o podpoře bydlení nakonec prošel Sněmovnou
Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Předsedkyně SMS ČR a poslankyně Eliška Olšáková je i přes řadu pozměňovacích návrhů a změn ráda, že zákon nakonec Sněmovnou prošel, i když určité výhrady u ní stále přetrvávají.
Ano, je to tak, správně se jedná o zákon o podpoře bydlení, který by měl Senátem projít nejpozději koncem května. I přes množství pozměňovacích návrhů, které výslednou podobu zákona dost ovlivnily, to lze považovat za úspěch, protože legislativu, která by se týkala dostupného, podporovaného, nebo dokonce sociálního bydlení, řeší česká politická scéna neúspěšně skoro dvacet let a žádný předcházející zákon se nepodařilo dostat do podoby, která by prošla třetím čtením.
V porovnání s verzí, kterou připomínkovalo SMS ČR koncem června 2023, doznal návrh dost změn, že?
Na tomto návrhu je vidět, jak dlouhý může být legislativní proces, když se bavíme o připomínkách návrhu zákona, který je po dvou letech teprve v Senátu a zřejmě bude přijatý jen několik měsíců před koncem volebního období. A to se na něm pracovalo již v období minulém, proto o něm někteří mluví jako o dostupném bydlení, někdo dokonce jako o sociálním bydlení. Nejzásadnější změny nicméně potkaly návrh až ve Sněmovně.
To muselo být přinejmenším matoucí. Proč vůbec toto nastalo?
Proč toto nastalo, asi není otázka na mě. Existence vládního pozměňovacího návrhu, který fakticky jen učesával návrh původní, částečně některé věci zjednodušil. V závěru projednávání se do procesu přidaly úřady práce, které budou vydávat závazná stanoviska. Tam vznikne také proluka, kontaktní místa pro bydlení budou fungovat od 1. 1. 2026, závazná stanoviska budou ÚP vydávat od 1. 7. 2026. Osobně jsem tedy ráda, že zákon Sněmovnou prošel, byť mám k některým změnám své výhrady. Jako celek ho však podporuji.
Co se tedy oproti původnímu změnilo?
Došlo například ke snížení počtu kontaktních míst, která měla být původně na všech ORP, a nakonec budou jen ve 115 městech. Tato místa budou uvedena v příloze zákona. Bude ale platit princip opt-in, tzn. vyskytnou-li se další lokality s potřebností kontaktního místa, bude možné je do přílohy doplnit. Byla přidána překlenovací asistence a na můj návrh zařadila Sněmovna mezi skupiny zvláště zranitelných osob také osamělé těhotné ženy a samoživitelky. Došlo rovněž k omezení příjemců podpory, a to jen pro ty, kteří dosahují 1,43násobku životního minima. Bylo deklarováno, že vláda svým nařízením zvýší příjem na 1,6násobku životního minima, což je v souladu se zákonem.
Celý rozhovor s paní Olšákovou si můžete přečíst v květnovém vydání zpravodaje SMSka. Celé číslo si přečtete v elektronické podobě zde. Archiv s předchozími vydáními si otevřete zde.